חפש בבלוג זה

מייקל קונלי, סניגור במבחן, מודן, 2007.


הזעה מרובה, שמש קופחת ואוויר דחוס הם רק חלק ממאפיני הקיץ. מי לא נתקל בתחושת הכבדות העוטפת אותנו כבר בשעות הבוקר המוקדמות ומלווה אותנו לכל אורך היום. החמימות הבלתי נסבלת מובילה לכך שאנו חומקים בשקט ממשימות מורכבות, מחפשים פינה שקטה ומוצלת כמו לביאה בלב הסוואנה האפריקאית וממתינים בתחינה לבואה של הבריזה הגואלת. כל יציאה ממפתן הדלת נראת לפתע כמו קטע הלקוח מהסרט "משימה בלתי אפשרית". ככלל, נראה שהאווירה השולטת בחודשי הקיץ מסתכמת בתחינה נואשת: "תעשו טובה, פשוט תניחו לזמן לחלוף". את מקומם של הרומנים הכבדים המצריכים כושר זיכרון ורמת קשב גבוהה מחליפים בהדרגה ספרים שלא מאפשרים לך להתנמנם על הספה. כוונתי היא כמובן לספרי מתח (פשיעה, ריגול וכו') הגורמים לך לעקוב אחר העלילה בנשימה עצורה.
לסוגה זו משתייך ספרו המצויין של מייקל קונלי "סניגור במבחן" (מודן, 2007) במרכז הספר ניצב הארל, סניגור פלילי ממולח המוכן למכור את נשמתו לשטן כל עוד הוא משלם במועד. הפעם, יוצא הסניגור שבע הקרבות להגן על תוקף נשים המואשם בניסיון לאונס ורצח. התיק השגרתי מסתבך במהירות והקורא נסחף למערבולת של התרחשויות המצריכה את הארל להשתמש בכל התכסיסים המשפטיים העמודים לרשותו. מלבד התיאור הקצבי של האירועים המקנה תחושה של צפיה בסדרת מתח מהוקצעת (חוק וסדר), מצליח קונלי להעלות שאלות אתיות העומדות בסיס עבודתו של הסניגור הפלילי. האם חובתו של העו"ד להגן על כל אדם? מהם הגבולות בין צדק לבין משפט? האם ישנה חשיבות לאמת? ומהו בכלל מקומו של הצדק בעולם המונע על ידי כסף? שאלות אלו המהוות שאלות יסוד בפילוסופיה של המשפט, משולבות לאורך הספר ביד אומן, כך שהם שבות ועולות אולם הן אינן מסיטות את הקורא מהציר המרכזי עליו נעה העלילה.
את הספר קראתי בפחות מארבעה ימים, בהם הצטערתי על השעות בהם הנחתי אותו מהיד. נשארתי ער עד שעות מאוחרות וכל זאת על מנת לא להפסיק את העלילה במרוצתה. נראה שבמצב רוח המנומנם שמשרה הקיץ המזרח תיכוני, ספרות המתח מהווה זריקת אנדרנאלין הכרחית. יחד עם זאת אינני יודע אם "סנגור במבחן" הוא ספר המתאים לחופשה רומנטית, משום שככל הנראה לא תרצו להניח אותו מהיד, דבר העלול ליצור משברים זוגיים לא פשוטים. לאלו ממכם המעוניינים לרבוץ על שפת הבריכה או להתפרקדן על כסא נוח אל מול חופי הים והכנרת, הספר יכול להיות פרטנר אידיאלי.
בקיצור, "סניגור במבחן" מהווה משב רוח מרענן לימות הקיץ, מומלץ בחום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה