דלג לתוכן הראשי

סטיג לרסון, הנערה ששיחקה באש, מודן, 2010.


מאז שנולדה ביתי הבכורה,רונה, לפני כחודש ימים הזמן שיכולתי להקדיש לקריאה הלך והצטמצם, לא עוד שעות קריאה רצופות המסתיימות בסחרחורות המלוות בכאבי עיינים. אלא קריאה מהירה וחטופה של מספר עמודים ולאחריהם הפסקה ארוכה בת מספר ימים. מהספק של ספר בשבוע ירדתי לספר בחודש, הנקרא במקטעים קצרים ובהפסקות מרובות. השינויים בהרגלי הקריאה חייבו אותי למצוא סוגה ספרותית המאפשרת חווית קריאה מיידית וטוטאלית, המאפוניית בשטף עלילתי וסוחף. ההגבלות שהציבה לי מציאות חיי החדשה והחוויה החיובית שחוויתי בקריאת ספרו הראשון של לרסון בטירילוגית מילניום, "נערה עם קעקוע דרקון", (מודן, 2009) הובילו אותי לקריאת הספר השני בטרילוגיה, "נערה ששיחקה באש" (מודן, 2010).

ליזבת' ומיכאל בדרך לעוד פיענוח מרגש

במרכזה של העלילה ניצבים מיודענו ליזבת' סאלנדר ומיכאל בלומקוויסט, הפעם השניים לא פועלים כצוות אולם יחד עם זאת דרכיהם מצטלבות אל עבר פיענוחה של עלילה חדשה, אשר הולכת ומסתעפת ככל שעוברים העמודים. לצד העלילה הסוחפת בה מנסים השניים לפענח שורה של רציחות הקשורות באירגון פשיעה המבריח נשים לשוודיה, הקורא נחשף בהדרגה לנדבכים סמויים מעברה של ליזבת' סאלנדר התחקירנית המהוללת המסתירה אי אלו שלדים בארון. ההתוודעות לחייה האישים של סאלנדר מוסיפים לספר נדבך דרמטי המוציא אותו מההגדרה הבאנלית של מותחן לשעת לילה מאוחרת.

לרסון מנסה לקחת הכל מהכל, ממש כמו ישראלים בבופה ארוחת בוקר במלון הכל כלול באילת

יחד עם זאת פעמים רבות במהלך הקריאה הרגשתי שלרסון מנסה לקחת הכול מהכל. ממש כמו ישראלים בבופה ארוחת בוקר במלון הכול כלול באילת. רציחות, משטרה חשאית, פסיכולוגיה, פסיכאטריה, יחסים אישיים, מגדר ומין. הבלילה הבלתי אפשרית הזו של טעמים וניחוחות גרמה לי לתחושת לאות. המייפל התערבב עם הסלט המזרחי, וכל שנשאר הוא טעם לא מזוהה של מוצרי יסוד מעולים שממש לא היו צריכים להיות מוגשים באותה הצלחת. דבר נוסף שהעיב על השמחה הם האופנים ההוליוודים והלא אלגנטיים בעליל בהם בחר לרסון לחולל טוויסטים בעלילה. חוסר האמינות הגיע לשיאו בסיומו של הספר המסתיים כמו גירסה בוליוודית לסרטי ג'ימס בונד, מה שהשאיר בי תחושה של הלם מלווה באכזבה.

מוצר בשלבי פיתוח שלא עבר שלבים קריטיים בתחום העריכה והסיגנון

הפער הגדול בין איכותו של הספר הראשון, "נערה עם קעקוע דרקון", בטירולוגיית מילניום לבין איכותו של הספר השני, "הנערה ששחיקה באש", מעלה תהיות קשות לגבי הספר השלישי החותם את הסדרה. נראה שההידרדרות ברמת הספרים נובעת מכך שלרסון לא זכה לראות את פרי עמלו מעל מדפי החנויות. פטירתו הפתאומית מהתקף לב הובילה לכך שסוכני ההוצאה לאור נשארו עם טיוטות בלתי גמורות בעליל, אולם חושיהם המסחריים אותתו שלפניהם מכרה זהב, לכן הועלו הספרים כפי שהם למכונות הדפוס. להיטותם הכלכלית הציבה בפני הקוראים מוצר בשלבי פיתוח שלא עבר שלבים קריטיים בתחום העריכה והסיגנון. התוצאה היא מותחן שוטף ולא ייחודי, המאופיין במעברים עלילתיים בעייתים הנעים בין חוסר אמינות לקיטש חסר טעם.

לסיכום, ספר מצויין לדיילים, חיילים בשמירות, אחיות במשמרת לילה, מאבטחים ונוסעים בתחבורה הציבורית בשעות העומס. עבור כל השאר זהו בסך הכול עוד מותחן.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לא משליכים ערב פנוי לפח- הסדרות הבריטיות שלא ייתנו לכם לישון

מהן הסדרות הבריטיות הטובות ביותר המשודרות בנטפליקס, ואיך כל זה קשור לשיעורי ילודה נמוכים באירופה וארה"ב?הילדים נרדמו, עלטה כיסתה את הבית. ערוצים אחד ושתיים משרדים תוכניות אקטואליה ובקיצור ישנה תחושה כללית שאין מה לראות, אבל מצד שני ישנה כמיהה עזה לשבור את שיגרת היום יום. הדקות נוקפות, העיניים מתחילות להיעצם ומחשבה טורדנית מפלחת את התודעה, האם נצליח למצוא סדרה או סרט מעניינים ב-Netflix ולא סתם נוריד ערב לטמיון? המלאכה מרובה והזמן דוחק, ותחושות של ייאוש משתלטות על ספת הסלון. אל דאגה, זו אינה גזרת גורל, מצורפת רשימה של סדרות מרתקות היישר מהממלכה הבריטית, שכבר ניבא עליה חנוך לוין, "בלונדון טלביזיה מצויינת", קחו את הזמן הוסיפו את הסדרות לרשימה הצפייה שלכם, ותודו לאל על כך ששירותי הצפייה הביאו איתם את מיטב התוצרת של הBBC ישר לסלון שלכם והכל ב-30 ₪ לחודש. סדרות מתח בריטיות שיסחפו אתכם לצפייה מרתונית בשם החוק (Line of Duty)
שתי עונות מצוינות העוסקות ביחידה לחקירות שוטרים בלונדון. העונה הראשונה שוזרת בין שני סיפורים שלכאורה לא קשורים זה בזה הרג עבריין במהלך מרדף משטרתי וחקירת שח…

חמשת הפודקאסטים שיעיפו לכם את הפקק-חלק א'

יוצרי הפודקאסטים בארץ הקודש צריכים להודות בראש ובראשונה לישראל כ"ץ, שר התחבורה, ששולט ביד רמה כבר עשר שנים בכבישי הארץ. הצפיפות ברכבות, הפקקים הארוכים בואכה תל אביב החסומה והמסוגרת במרבית שעות היום. יוצרים מאות אלפי שעות של המתנה מורטת עצבים שמקצרות את ימי הנהגים הרואים את חייהם עוברים בסך מבלי יד מנחמת. אל מול השעמום הפושה, שאינו מופג על ידי תוכניות רדיו הממחזרות תכנים אקטואליים זהים משש בבוקר ועד שש בערב, עולה קרנם של הפודקאסטים (תוכניות רדיו בהפקה אישית או ציבורית שמאפשרות צצה לעולמות תוכן מגוונים). התופעה שצוברת בשנים האחרונות מיליוני מעריצים בכל רחבי העולם, לא פסחה על ארץ הקודש שגם בה ישנה התעוררות עצומה של יוצרים שמציעים מכל טוב הארץ, בכל תחום ולכל מצב-רוח. בשנה האחרונה הורדתי כמה אפליקציות, הצטרפתי לקבוצות בפייסבוק ושאלתי חברים (תודה לנאור, ליאת וירין) ואט אט יצרתי לעצמי פלייסט שהופך את הפקקים לא רק לרעה נסבלת, אלא לחווייה מחכימה ולעיתים אף משעשעת. משום שנראה שהבחירות האחרונות לא הביאו עימן בשורה, ושכ"ץ ומדיניותו עתידים ללוות אותנו גם בשנים הקרובות, אני מצרף את הרשימה…

ארבע פודקאסטים לצליחה מוצלחת של קיץ דביק במיוחד

יולי כבר כאן, ואיתו הכאוס של החודשים יולי-אוגוסט, מילות שירה של ריטה, "אני חיה לי מיום ליום", מייצגות נאמנה את תחושותיהם של הורים רבים לאורכם של תשעת השבועות אותם עליהם לצלוח בארבעים מעלות בצל, בפקקים ארוכים, בשמורות טבע העולות על גדותיהן, במתחמי לינה מוכי ברחשים ויתושים. בקיצור, זה לא עומד להיות קל. לטובת רגעי השלווה המעטים, רגעי התייחדות שיאפשרו להתעלות מעל לקדירה המהבילה, ליקטתי ארבע פודקאסטים נפלאים, שכל אחד ואחד מהם פתח לי צוהר לעולם של מחשבות ותחושות מעבר לכאן ולעכשיו. עבר פלילי סדרות פשע טלוויזיוניות יש למכביר וגם בימים בהם הספרות המודפסת הולכת ומצטמצמת עדיין לז'אנר של ספרי המתח יש קהל קוראים נאמן. היה זה אך טבעי שגם בסצינת הפודקאסטים ייוחד מקום לפרקים העוסקים בפשיעה. דנה הילמן, לוקחת את המאזינים שלה למסעות מצמררים בעקבות הפרשות שהרעידו את המדינה. כדוגמת: הרצח של הודיה קדם על ידיה אביה רמי פיימשטיין, ההתעללות בילדים בגן ניצנים בחולון ורצח משפחת אושרנקו. בקול מתקתק דנה חושפת זוועות, מכניסה את המאזינים לחדרי החקירה, לשיקולי הפרקליטות, לפקעת עורכי הדין. עבורי ההאזנה הי…