חפש בבלוג זה

שלוש שניות, אנדרס רוסלנד וביורג הלסטרום, סלע ספרים, 2012


אם יש דבר שישראלים אוהבים לעשות זה להשווות.  אנחנו משווים משכורות, מכוניות, דירות, השכלה ומה לא? אני יכול לחשוב על אינספור שיחות המתחילות במילים, "אתה יודע מה קורה בארה"ב?! ובארצות סקנדינביה בכלל...", הענקים זהובי השער ורחבי הגרם מעוררים בנו התרגשות מיוחדת הזוכה לאיזכורים מרובים בעיתונות (בעיקר בהארץ). הכתבים וכותבי טורי הדעות מהללים את  הסדר והניקיון ורווים נחת מהתנאים הסוציאלים  הניתנים לעובדים. היעדרותה של מסורת  אנטישמית ראויה לציון הופכת את הארצות הצפוניות  למקומות הלקוחים מעלילולתיה של עליזה בארץ הפלאות.למרות ההתרגשות עד לחמש השנים האחרונות לא הכרנו את ארצות הזוהר הצפוני בהקשרים ספרותיים, אולם לאחרונה אנו עדים למבול של מותחנים שבדים (סדרת הספרים של סטינג לרסון שראו אור בעברית בין השנים 2009-2011) ונורבגיים (אדום החזה,יו-נסבו, בבל, 2010) שתורגמו לעברית וכבשו בזה אחר זה את המקומות הראשונים במצעדי המכירות.
לאחרונה הצטרפו  לקבוצה מכובדת זו  צמד כותבים שבדים: אנדרס רוסלנד וביורג הלסטרום שהוציאו עד כה מתחת לידיהם חמישה מותחנים ששלושה מהם תורגמו עד כה לעברית. הדבר המעניין הוא שבשונה מהספרים שהזכרתי שלושת המותחנים של צמד הכותבים לא ראו אור בהוצאות מכובדות וגדולות, אלא דווקא בהוצאה קטנטנה ובלתי מוכרת בשם, סלע ספרים. על אף שזוהי הוצאה קטנה ולא מוכרת, הופתעתי לטובה מהתרגום הקולח של מעיין זיגדון (תירגמה את הספר מאנגלית) ומהעיצוב המלבלב של ההדפסה שנעשה על ידי נדב צופי. נראה שזיו כהן המשמש כמו"ל\לקטור\משווק הצליח לקלוע לטעמו של הקורא הישראלי ולרכוש את זכויות התרגום.
במהלך חופשת ראש השנה האחרונה קראתי את אחד מספרי הסדרה, שלוש שניות (סלע, 2012). במרכזה של העלילה ניצב סוכן סמוי משטרתי המוחדר לשורותיה של המאפיה הפולנית הזוממת להשתלט על שוק הסמים השבדי. חיש מהר הסוכן מוטל למערבולת של סכנות המאיימת להטביע את הצמרת של המשטרה השבדית. הקצב המסחרר של העלילה מחפה במידה רבה על דמויות שאינן בנויות כהלכה ועל תפניות עלילתיות הזויות במקצת. העלילה מורכבת משורה של דמויות המאכלסות כמעט כל מותחן בלשי הרואה אור בשנים האחרונות (חוקר מתוסבך המתמודד עם עברו המתוסבך, פושע ממולח וקר מזג, ושורה של פקידים-שוטרים אפרורים הגוררים את רגליהם עד הפנסיה).
למרות המגרעות שציינתי, מאוד נהנתי לקרוא את "שלוש שניות" המהווה מותחן קצבי שהצליח להשאיר אותי ער שעות ארוכות ולגרום לי להתעורר בשעות מוקדמות על מנת להספיק ולגמוע עוד כמה עשרות עמודים בטרם תתחיל שגרת היום.
לסיכום, "שלוש שניות" איננו יצירת מופת של ספרות המותחנים אך הוא בהחלט יכול להיות שותף נאמן ומסור לכל נסיעה\טיסה\חופשה בה אותם מחפשים ספר שיגרום לדקות לעבור ביעף ולנשימתכם להעצר בתדהמה.

שלוש שניות, אנדרס רוסלנד וביורג הלסטרום, תירגמה מאנגלית מעיין זיגדון, סלע ספרים, 2012,  488 עמ'.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה