חפש בבלוג זה

גלוי ונעלם,איאן רנקין, רימונים, 2012


הצורך האנושי בחיי קבוצה נידון ונחקר על ידי חוקרים מאסכולות שונות: פסיכולוגים, ביולוגים, סוציולוגים ועוד. לחיי הקבוצה על רבדיה השונים ישנם מחירים לא מבוטלים, הנובעים מכך שעל מנת לחיות ביחד אנו זקוקים לוותר מתמיד על חלק מהמאווים והרצונות שלנו. לא פעם נדמה לי שהסדר החברתי מנתב אותי לפעילויות שאני לא בהכרח מעוניין בהם, אני נפנה לעיסוקים שלא בהכרח מעניינים אותי ומקיים שיחות שכל תכליתן לתת לי את התחושה שאני חלק מהקולקטיב הסובב אותי. פעמים אינני יודע האם פעולותי הם פועל יוצא של רצוני או שמע אני מונע על ידי תכתיבים חברתיים (גלויים או סמויים) המפעילים אותי. שוב ושוב עולה בי השאלה, מיהו האני האותנטי? ומהם רצונותי? המתח המובנה בין היחיד הרוצה לממש את עצמו לבין החברה הממשטרת נמצא בבסיס הקיום האנושי ומהווה כר פורה ליצירה הספרותית לאורך השנים.
מתיחות זו מצויה בבסיס הספר, גלוי ונעלם, של סופר המותחנים הסקוטי, איאן רנקין (Ian Rankin). הספר  ראה אור באנגליה לפני שני עשורים אול רק  לאחרונה תורגם לעברית. במרכז הספר ניצב מיודענו המפקח ג'ון ריבס, גיבור ספריו של רנקין, היוצא לפענח את מותו המסתורי של נרקומן הנמצא מת בבניין נטוש בפאתי אינדנברו. עד מהרה מגלה המפקח חד המחשבה שמותו של רוני מהווה אך קצה קרחון לפרשיה אפלה הרוחשת  מתחת למעטה החברתי המהוגן של החברה הגבוהה בעיר. יחד עם עוזרו הנאמן הולמס, חותר ריבס לפתרונה של התעלומה, תוך שהוא מגלה גילויים מפתיעים על הדמויות הסובבות את חייו האישים והמקצועיים.
באחרית הדבר הנמצאת בסוף הספר רנקין מעיד שיצירתו מתכתבת עם ספרו עטור התהילה של רוברט לואיס,המקרה המוזר שלד"ר ג'יקל ומסטר הייד  (סקוטלנד, 1866). בשני הספרים הרוע והטוב שזורים זה בזה עד לכדי כך שקשה לאתר את קווי הגבול בין השניים. בספרו של רנקין הדמויות מחליפות את זהותן והדבר מערער את החלוקה האופיינית לסרטים הוליוודים בהם ישנה דיכוטומיה ברורה בין טובים ורעים. הטשטוש בין שני הממדים, הופך את ספרו של רנקין למותחן מורכב המשלב בצורה טובה  בין כתיבה קיצבית וסוחפת לבין אמירות בעלות משמעות בדבר הקיום האנושי.
כפי שציינתי ספרו של רנקין ראה אור בשנת 1991, נחמד לראות כיצד פיענחו פשעים לפני עידן הטלפונים הניידים, האייפדים והוואטס-אפ. לפתע הבלש נתקע בחוסר אונים לאחר שנגמרו לו האסימונים והוא נאלץ להתרוצץ ברחבי העיר כאשר הוא אינו יכול לתקשר עם שותפיו לצורך הזעקת תיגבורת. על אף מרחק הזמן ספרו של רנקין שומר על רעננות, ההופכת אותו למותחן מעניין וקצבי הנקרא במהירות הבזק. התפניות ההכרחיות בעלילה אינן מאולצות והן מכריחות את הקורא להישאר דרוך בזמן הקריאה.
לסיכום, גלוי ונעלם, הינו מותחן טוב הממצב את רנקין בשורה הראשונה של מחברי המותחנים בדורנו. אני מקווה מאד שהוצאת רימונים או כל הוצאה אחרת ימשיכו בתרגום סדרת ספרי הבילוש של רנקין המונה עד כה שמונה עשר ספרים, שרק שלושה מהם ראו עד כה אור בעברית.

רנקין איאןו גלוי ונעלם, תרגם: ירון פריד, הוצאת רימונים 264 עמ'. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה