מורטון מנדל, הסוד טמון באנשים- על ניהול ומנהיגות, ידיעות אחרונות, 2014


אינני חובב של ספרי ניהול ובדרך כלל אני מתקשה לקרוא אותם עד תומם. הם גדושים בסיפורי הצלחה, בתובנות הלקוחים מעולמות שאינם נגישים לי והערך הספרותי שלהם הינו ירוד אם לא למטה מזה. בשל כך ניגשתי לקריאת ספרו של מורטון מנדל, הסוד טמון באנשים (ידיעות אחרונות, 2014) בחשש מסוים. הסיבה המרכזית שבכלל התחלתי בקריאה טמונה בכך שמנדל ביסס את מעמדו בעולם היהודי לא רק כאיש עסקים רב פעלים אלא גם כנדבן ויזם חברתי בעל  יוזמה ומעוף. השילוב בין הצלחה יוצאת מן הכלל מבחינה כלכלית ומעורבות חברתית עוררה את סקרנותי ומשכה אותי אל ספרו שהצליח בשבועות האחרונים להתברג ברשימת רבי המכר של חנויות הספרים בישראל.
ספרו של מנדל אינו בנוי כביוגרפיה המתארת את חייו של הגיבור דרך שורה של תחנות עיקריות הפרוסות על ציר הזמן. הציר המכונן של הספר הינן תובנות ניהוליות שמנדל אסף וזיקק לאורך השנים בהם הפך את העסק המשפחתי שלו לאימפריה כלכלית השווה 3 מיליארד דולר (3,000 מיליון). תובנותיו של מנדל מציגות איש עסקים המשתית את עשייתו הכלכלית והחברתית על יושרה, שקיפות, ערכים, זיהוי צרכים וכמובן גולת הכותרת של תפיסתו המוצגת גם בשמו של הספר: האנשים ויכולותיהם. השמת הדגש על האדם העובד ויכולותיו מהוות משב רוח מרענן בתקופה בה בעלי הון רבים רואים בעובדים משאב מתכלה שניתן להשתמש בו ולזרוק כלאחר יד. עידן בו ההשתעבדות לשוק ההון ולשורת הרווח הצפוי למשקיעים הובילה בעלי הון ליצור מינופים, מיזוגים ותעלולים חשבונאיים (כדוגמת פירמידות שליטה) שאין להם  כל קשר לעובדים ולמעשה מנתקים את הקשר בין ביצועים ויכולות לבין תגמול.
הקריאה בספרו של מנדל הנחשב לאחד מהמובילים בדור הישן של תעשיינים המתמקדים בעובדים, במוצר ובלקוחות ופחות בשווקי ההון מביאה עמה שיח אחר ומעורר מחשבה. סיפוריו האישיים הפזורים לאורך הסיפור רצופים בהיגיון בריא ומדי פעם מצליחים אף לעורר השראה ואמונה ביכולותיו של האדם לשנות את המציאות הסובבת אותו.
מנהלים ויזמים חברתיים יוכלו למצוא בספר תובנות רבות הקשורות לניהול מוקפד ומקצועי, לבניית מיקוד עסקי, לחשיבותה של למידת עמיתים, לבניית סביבת עבודה נעימה ומזמנת. הסיפורים בהם משולבות תובנות אלו מסייעות בהפנמת המסרים הניהוליים והצבתם בהקשר מזמין ולא מאיים. יחד עם זאת, שאלות המפתח עימם רוצה המחבר להתמודד נשארות עמומות ובלתי נגישות. בסוף הקריאה לא הצלחתי לגבש תפיסה בהירה בדבר דמותם האיכותית של אותם המצוינים אותם חפץ מנדל לטפח. אכן הוא מציין חמישה תבחינים (עוצמת אש אינטלקטואלית, ערכים, להט, מוסר עבודה וניסיון)  אך כאשר ניסיתי לפרוט אותם לעולם המעשה, נשארתי בעיקר עם כותרות יפות ופחות עם תובנות ברורות שיכולות לסייע לי כמנהל.
לאורך הספר שב ומדגיש המחבר את הצורך ב"עוצמת אש אינטלקטואלית", בעשר שנים האחרונות רווחת התפיסה החינוכית שישנם אינטליגנציות מרובות ולכן לא ניתן לתייג אדם רק על פי יכולת מסוימת. תפיסה זו הנחשבת כתפיסה המובילה בטיפוח כוח אדם אינה מקבלת ולו הד קלוש לאורך הספר. גם לאחר קריאה אינני מבין מהי אותה עוצמת אש, כיצד מגלים אותה ויותר מכל כיצד מטפחים אותה. הייתי מצפה שדווקא מחבר המאמין בחינוך יפנה פחות לתפיסת הכישורים המולדים ויראה יותר כיצד ניתן לקחת אנשים שלכאורה הינם בינונים ו שעדיין לא מימשו את הפוטנציאל שלהם ולטפח אותם. לעומת זאת, בספר מוצגות שוב ושוב דמויות שללא כל קשר למחבר היו מצליחות (טייסים, אנשי עסקים מוצלחים, פרופסורים). גדולתו של מנדל הייתה ביכולת לאתר ולקבץ אותם ואולי אף בנתינת כלים לפיתוח יכולותיהם, אולם הוא לא סייע להם להפוך למי שהם אלא רק אפשר להם לבטא את כישרונותיהם. לדעתי זו נקודת הכשל המרכזית בספר ובערכים אותם הוא מייצג, הוא מחזק את התפיסה של שלטון בעלי המעמד והיכולת ופחות מעודד ניוד חברתי והשקעה כנה בבעלי הפוטנציאל. ייתכן שזהו מסר כלכלי אך בוודאי לא חינוכי-חברתי.
כמה מילים על ההיבט הצורני של החיבור, מבחינה שיווקית טוב עשתה הוצאת ידיעות אחרונות בכך שהוציאה את הספר לאור בכריכה קשה ובדפים עבים במיוחד. הדבר מקנה לספר מעמד של ספר למנהלים בכירים היכולים לתת אותו בגאווה לעובדיהם. בכך שכל פרק עומד בנפרד  ניתנת הזדמנות לקורא לקרוא את הספר במנות קטנות ובהפסקות, ולכן זהו ספר שיכול להיות חבר טוב לנסיעות עסקים. על אף ההשקעה הרבה בעימוד ובעיצוב נראה שבמלאכת התרגום והעריכה דווקא חסכה ההוצאה, ועל כן כמו בספרי ניהול רבים מתורגמים בספר מושגים מעולם הניהול והעסקים ללא התאמתם לשיח הישראלי. מושגים צורמים ועילגים כגון: לעשות את העבודה, לעשות כסף, שחקו מעולה ועוצמת אש אינטלקטואלית פוגמים בהנאה שבקריאה וברמתו של הספר וחבל.
לסיכום, "הסוד טמון באנשים", הינו ספר מעניין שמצד אחד גדוש בתובנות וסיפורים אך מאידך כתוב בשפה נגישה המאפשרת למגוון רחב של אנשים ליהנות מקריאתו. בספר יש שילוב נכון בין תובנות מקצועיות לבין תובנות על מערכות יחסים, ערכים וחברה. שילוב זה  מראה את הקשר המצוי  שבין מבנה האישיותי לבין התנהלות עסקית. ובכך הוא מאפשר לקורא שאינו איש עסקים למצוא את היבטים הרלוונטיים לחייו. אין לי ספק שספר זה הרצוף באופטימיות ואמונה בחברה ובסדר הקיים, יעטר טקסי סיום רבים של מנהלי מוסדות חינוך, קציני צבא ומנהלים בשוק הפרטי.

Morton L. Mandel with John A. Byrne, It's all about who you hire and how they lead and other essential advice from a self-made leaser. 

תגובות

רשומות פופולריות

שרון קריץ', שני ירחים, ידיעות אחרונות 2001

איש אחד בהמון

היינריך בל מסיר את המסכה מעל פני שידורי התעמולה

דרשנות מרקסיסטית- אנטי גלובליזציה בעידן בקפטיליזם העכשווי

קובי אוז, משה חוואטו והעורב, קשת 1996

פלנטה אחרת?

ליזי דורון, ויום אחד עוד ניפגש, כתר, 2010.