חוצה גבולות


ספרות בלשית שעונה על רוחב כתפיו של הבלש העומד במרכזה ושובה את ליבם של הקוראים ומגבש אותם לעדת מאמינים ההולכת עמו באש ובמים לאורך שנים. כך בעוד שנתיבי העלילה משתנים ופונים לפינות אפלות ולא מוכרות בנבכי חווית הקיום האנושית, דמות הבלש נשארת באיתנותה ודבוקת הקוראים צועדת אחריה בנאמנות בינות לערמות הגופות המפויחות וחדרי המעצר המזוהמים. קשרים גורדים מעין אלו היטיבו ליצור  ז'ורז' סימנון, באמצעות המפקח מגרה דרור משעני עם אברהם אברהם ובתיה גור עם מיכאל אסולין. לחבורה מובחרת זו מצטרף אחר כבוד  מיודענו והארי בוש של מייקל קונלי, בו עסקתי פעמים רבות במסגרת הבלוג. 
הבלש, הארי בוש, עומד במרכז יצירתו של קונלי מזה כשני עשורים בקצב של עלילה בשנה, כלומר למעלה מ-20 מותחנים מתחקים אחר עלילותיו בכרך העירוני של לוס-אנג'לס. למרות השנים הרבות שחלפו, הארי נשאר רענן כתמיד וזאת בזכות אנושיותו הרבה. הוא אינו קופץ מבניינים בוערים, או רץ בשיגעון אחר מכוניות בורחת כג'ק ריצ'ר  גיבור ספריו של לי צ'יילד.  אלא עוצמתו שובת הלב טמונה דווקא ביכולותיו האנליטיות ובכישרונו לשים לב לפרטים הקטנים המשנים את העלילה מקצה לקצה. כבכול ספר בלשי טוב, העלילה מתפתחת למספר כיוונים שאט אט מתלכדים ויוצרים סבך ששובה את ליבו של הקורא ומקנה לו שעות של הנאה ומסתורין.
בשונה ממחברים אחרים בסוגה ספרותית זו קונלי אינו פותח בפני הקורא צוהר לעולמות תוכן שנגלים תוך כדי העלילה (כדוגמת בתיה גור שבכל ספר מצליחה דרך העלילה לפצח את הקודים הפנימים של גילדות חברתיות שונות: קיבוצים, מחלקות אוניברסיטאיות, מכונים לבריאות הנפש וכו'). אלא הוא מתמקד ברצף העלילתי ועל כן משך  הזמן בו מתנהלת  החקירה הינו קצר ואינטנסיבי. לאורכה של העלילה בוש מתרוצץ מזירה לזירה וצובר עוד ועוד רסיסי מידע עד לפיענוחה המיוחל של החקירה, אליה הוא מגיע בסופו של דבר  מותש ומדמם.
בספרו  הנוכחי,  The Crossing, העלילה מתרחשת לאחר שבוש פרש לגמלאות ועתותיו בידיו, אולם מעצרו של אדם שלכאורה חף מפשע מכניס את בוש בחזרה לסבך האירועים אך הפעם כחוקר פרטי ולא כשוטר במחלקת הרצח של משטרת לוס אנג'לס. המעבר משורות המשטרה לזרועותיו של הסנגור, מיקי הלר (גיבור סדרה אחרת מבית היוצר של קונלי)  מציבים את בוש בפוזיציה חדשה המחייבת אותו לדון אל מול מצפונו האם הוא יכול לעמוד באתגר החדש, אן שמע הוא כבול בדימוי המשטרתי אותו יצר לאורך עשרות שנות קריירה. למרות המעבר לזרועותיה של הסנגוריה והיעדרותו של התג המשטרתי, חריפותו של בוש לא נעלמה. כך הוא מפנה את מיטב כישוריו לטובת פיענוחה של תעלומת הרצח הפותחת כצפוי תיבת פנדורה שרבים מעוניינים להשאירה סגורה.
אני מאמין שחובב הז'אנר ייהנו מאוד גם מספרו הנוכחי של קונלי שעל אף שהוא משמר את התבנית הידועה הוא הצליח לרתק אותי  לכל אורכם של 400 דפי העלילה ולהשאיר בי כמיהה לספרים נוספים המתחקים אחר בוש ועלילותיו בעיר הגדולה. בכך ספרו הנוכחי מהווה נדבך נוסף ביצירתו המפוארת של קונלי המסתמן כאחד מהסופרים המובילים של סוגת המותחנים האמריקאית. עדות להצלחתו ניתן לראות בהצחתו המפוארת במצעדי המכירות, ובתרגומים הרבים לה זוכה יצירתו אשר מצליחה לסחוף מיליוני קוראים ברחבי העולם, הממתינים בסבלנות לצאתם לאור של עלילות חדשות פרי עטו של המחבר המוכשר שכוחו לא תש לאורך השנים. 


תגובות

רשומות פופולריות

הצצה נדירה מעבר לכתפו של איש הרוח

מעבר לאופוריה מסתתרת אמת מרה

שרון קריץ', שני ירחים, ידיעות אחרונות 2001

גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע

נבואה שהוצרכה לדורות נכתבה ושלא הוצרכה לא נכתבה

כשהבעש"ט פוגש את בייל גייטס בעמק הסיליקון

היינריך בל מסיר את המסכה מעל פני שידורי התעמולה