פאולו ג'ורדנו, בדידותם של המספרים הראשוניים, כתר 2010שעות הפנאי המעטות, המחירים האטרקטיבים והמבחר העצום הופכים את חווית הקניה לחוויה מורכבת בה אתה חש בפספוס מתמיד. מלבד עזרתן של מוכרות חינניות שבדרך כלל ממליצות על פי שיעורי העמלות הניתנות להם, ניצבים לעזרתך מדורי הספרות ורשימת רבי המכר הפותחים בפניך חלונות לעידכונים האחרונים בעולם הספרות. כך הגעתי לספרו של פאולו ג'ורדנו, בדידותם של המספרים הראשונים, המככב כבר מספר שבועות ברשימת רבי המכר בישראל.
במרכז ו של הרומן ניצבות שתי דמויות מתיה ואליצ'ה החיות את החיים במעין ריחוק מתמיד. המקנה להם נקודת מבט ייחודית על המציאות. ג'ורדנו מוליך את הקורא לאורך ציר הזמן, אשר ראשיתו בנקודת פתיחה בה כל אחת מהדמויות מתעצבת כדמות עצמאית ואחריתו בפגישתם של שתי הדמויות כמבוגרים. לאורך הדרך נפגש הקורא עם שלל אירועים חברתיים (חתונה, מסיבות, ארוחות ערב) בהם מתפקדים השניים כנוכחים נפקדים. כלומר מוגבלותם החברתית איננה מאפשרת להם לנהוג באופן המקובל, ולכן סיטואציות חברתיות שאינן זוכות בדרך כלל להתייחסות מקבלות פרשנות חדשה ומעניינת, המציבה את הקורא לא פעם בתחושה של מבוכה.
נדבך נוסף הזוכה להדגשה בספרו של ג'ורדנו מצוי בתפיסה שאין ביכולתו של האדם לשנות את נתיב חייו. ולכן נישואיה של אליצ'ה ונסיעתו של מתיה לאוניברסיטה מעבר לים, אינם מובילים לשינוי במציאות חייהם הקיומית המאופיינת בבדידות ובתחושת ניתוק מהסביבה. מלבד זאת ג'ורודנו מדגיש את המציאות המנותקת של הגיבורים באמצעות מחיקתם השיטתית של מאפייני הנוף, השפה והתרבות בהם חיים הגיבורים.
תיאורה של הבדידות כמציאות פטאליסטית המנותקת מהקשרים תרבותיים וחברתיים, מהווה פרשנות חתרנית כנגד הלך הרוח הקפיטליסטי בו אנו חיים, הדוגל בפיתוח האשליה שניתן לשנות את מציאות החיים באמצעות כוח הרצון. גיבוריו של ג'ורדנו אינם יכולים להתשנות, ולכן כל ניסיון לשנותם סופו בטרגדיה המשאירה צלקות בקרב המעורבים. . פנייתו של המחבר לתפיסת עולם שאיננה זוכה לפופולריות בהלך הרוח המעברי בו אנו חיים הופכת את הספר ליצירה מרתקת אך מדכאת, המשאירה את הקורא עפוף בהרהורים.

תגובות

  1. היי אברהם,

    הביקורת מעניינת,בייחוד על רקע עיון בפרופיל שלך, "ירדתי דרומה ללמוד פילוסופיה והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון , חוויה מעצבת זו שינתה את מסלול חיי, כיום אני עוסק בחינוך".

    השבמחק

הוסף רשומת תגובה

רשומות פופולריות

כשהצדק מפנה את מקומו לאינטרסים פוליטיים

ממילת הבשר למילת הלב- דרשה לברית מילה

זבובי סתיו- אירן נמירובסקי

מדשדש באחו- סיפור של מסע שורשים שלא צלח

האומץ להכיר במוגבלותו של מושג הניצחון

מתנשא מעל הקלישאות

מורטון מנדל, הסוד טמון באנשים- על ניהול ומנהיגות, ידיעות אחרונות, 2014