ברנהארד שלינק, נער קריאה, זמורה ביתן, 1998

לאחר שנכוותי מהעיבודים הקולנועיים שנעשו ל "נער החידות מבומבי" ו"אם יש גן עדן", החלטתי להתנזר מסרטים המבוססים על ספרים.אבל כמו עוד הרבה דברים בחיים לכל כלל יש יוצא מן הכלל, סרט בכיכובה של קייט וינסלט הוא ללא ספק תירוץ מספק לשבירתם של כללים נוקשים. העלילה הסוחפת והאמינות שהקרינו הדמויות זיכו את הסרט בחמש מועומדיות לאוסקר ואותנו בסרט משובח במיוחד. הייתי כל כך מרוצה מהחוויה הקולנועית שהחלטתי ללכת ולקרוא את ספרו של ברנהארד שלינק "נער קריאה" עליו מבוסס העיבוד הקולנועי.
העלילה נפתחת בתיאור אהבתם של חנה שמיץ, אישה בשנות השלושים המאוחרות, לבין מיכאל ברג, נער בן חמש עשרה, הנקלע לביתה באופן מקרי. סיפור אהבתם הנפרס על פני חודשי הקיץ מהווה חוויה מעצבת עבור ברג הצעיר הנחשף לראשונה לזוגיות ולנבכי האהבה האינטימית. מלבד עולם התענוגות, מתפתח בין השניים קשר אינטלקטואלי במהלכו מקריא ברג לחנה יצירות מופת המקנות ממד נוסף לקשר. הפלירט הקצר מסתיים באותה פתאומיות בה החל, עם העלמותה המיסתורית של חנה.
כעבור שנים במסגרת לימודיו באוניברסיטה בפקולטה למשפטים נרשם ברג לסמינר מחלקתי העוסק בסוגיות משפטיות הקשורות במחנות ריכוז. כחלק ממטלות הקורס, נדרשים הסטודנטים להשתתף במשפטן של שש נשים ששמרו במחנה עבודה ליד קרקוב. בין הנשים מזהה הגיבור את אהובתו משכבר הימים. אט אט הוא נחשף לסודה של חנה, ההתנגשות בין דמותה החמימה הזכורה לו מחוויות האהבהבים של שנות נערותו לבין תיאורי מעשיה יוצרים קונפליקט המשקף במידה רבה את מצבם של צעירים רבים בגרמניה של שנות השישים המועמדים אל מול מעשי הזוועה שעשו אבותיהם. שלינק שהבכשרתו הינו משפטן מעלה במסגרת זו תהיות אתיות בדבר אחריות והתמודדות עם העבר. אולם התהיות שאינן מפותחות לכדי מחשבה סדורה נשארות כקריאה באפלה שאינה זוכה למענה.
הספר איננו נופל לקלישאות של אידליות רומנטית, לאורך כל המשפט, מביט ברג בחנה מן היציע ואינננו יוצר עימה כל קשר. הכמהיהה לנקודת מפנה הוליוודית נשארת בלתי ממומשת, חנה מורשעת ונשלחת לתקופת מאסר ממושכת. משבר אישי דוחף את ברג להקליט ולשלוח לה יצירות מופת, להקלטותיו הוא איננו מצרף מכתבים. הספרים המוקלטים מהווים עבורם ציר נסתר המקשר בין העבר להווה. אולם הוא איננו מבשיל לקשר משמעותי.
כתיבתו של שלינק ממעטת בתיאורי נוף ומקמצת בתיאורים רגשיים ובדימויים. אני חושב שזו הסיבה שבגינה לא הצלחתי לחדור לעולמם של הגיבורים ולמרחבים האוסוציאטיבים שבאמצעותם הם מפרשים את המציאות וזאת על אף שהרומן כתוב בגוף ראשון מתוך נקודת מבטו של ברג.

סיימתי את הספר בתחושה של החמצה, סיפור האהבה הבלתי ממומש ודמותה הבלתי מפוענחת של חנה מהווים חומרי גלם לרומן מופת, אולם אנו צריכים להסתפק ביצירה בנונית אשר באופן מוזר הפכה לרב מכר עולמי שתורגם לשלושים ושבע שפות. מצד שני, בזכות הספר זכינו לסרט מצויין, אז אם יש לכם שעתיים פנויות כנסו לקישור המצורף ותהנו מחוויה קולנועית.
חלק 1:
http://www.megavideo.com/?d=4Z2JBLAI
חלק 2:
http://www.megavideo.com/?d=MFV7XTIR

תגובות

רשומות פופולריות

הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות

מיכאל בר זוהר, מזימה-סיפור המרגל היהודי של היטלר

קרירות מחשמלת

קובי אוז, משה חוואטו והעורב, קשת 1996

דורון נשר, אחד מרעננה, הספריה החדשה, 2001.

מי מספר את הסיפור?

קרלו שטרנגר ואריה רוטנברג, למה שלא תחייה פעמיים? כנרת-זמורה ביתן, 2008