קרלו שטרנגר, אני פרויקט מיתוג- אינדבידואליות ומשמעות בעידן הגלובלי,כינרת-זמורה ביתן, 2010


במבט לאחור קצת קשה לי להסביר מדוע בחרתי לפנות לאחר שירותי הצבאי ללימודי פילוסופיה באוניברסיטה. האמת, עד לאוניברסיטה כמעט ולא קראתי ספרות פילוסופית וידיעותי בדבר המקצוע בו אני הולך להשקיע שלוש שנים מחיי היו בגדר כותרות. התקופה של תחילת הלימודים זכורה לי בעיקר כתקופה של הלם תרבותי, שמות מונחים ואינספור מושגים ושאלות שכלל לא עלו על דעתי סחררו את ראשי. חלק ניכר מהשיעורים ניתחו עלי כממטרים עזים המציפים את הקרקע ואינם נקלטים בה. למען האמת רק לקראת סוף לימודי התחלתי לחוש שעולם הדעת הפילוסופי אליו נחשפתי אכן מעצב את תפיסת עולמי. כיום שלוש שנים לאחר סיום התואר כאשר אני מביט לאחור אני נדהם לראות עד כמה תפיסת עולמי עוצבה והושפעה על ידי ההרצאות והספרים שקראתי במחלקה לפילוסופיה. לצערי במציאות חיי אין לי את הפנאי הנפשי לשוב ולהתעמק בדיונים פילוסופים המצריכים התנתקות מהכאן והעכשיו ופניה אל עבר מציאות קצת יותר אבסטרקטית.
ספרו של קרלו שטרנגר,"אני, פרוייקט מיתוג",הצליח לחבר בין חיי היום יומים לבין מצע תיאורתי עשיר שבדרך כלל נחשף לעיניה של קהילת חוקרים מצומצמת הנהנת לתבל את שיחותיה במושגים ההופכים את השיחה למבצר בלתי נגיש. הדיונים הבהירים שעורך שטרנגר בלב ליבה של התרבות המערבית, הופכים את ספרו למדריך תרבותי למציאות התרבותית-חברתית בה אנו חיים. זאת, תוך תנועה מתמדת בין תהליכי המאקרו (גלובליזציה, נפילת הגוש המזרחי, מהפכה טכנולוגית) המעצבים את החברה לבין תהליכי המיקרו הבוחנים את מציאות חייו של האדם הבודד.
במסגרת זו בוחן שטרנגר תופעות תרבותיות העומדות בסיס קיומו של המעמד הבינוני בעולם המערבי. לדוגמא, שבירתה של קבוצת ההתייחסות הגיאוגרפית והצבתו של האני אל מול קבוצות התייחסות בין לאומיות. לדידו, שבירה זו מעלה שורה של שאלות כגון ,"איך הוא עשה זאת בעוד שאני נשארתי מאחור?", "כל כך צעיר ואחרי אקזיט, אני כנראה לוזר" המקנות לאדם המערבי תחושה מתמדת של כישלון. מלבד הרצון המתמיד לפרוץ משגרת היום היום ולעשות זאת בגדול, שטרנגר מצביע על ממד נוסף המעצב את התרבות בה אנו חיים. ניסיון אין סופי לכמת את מכלול ההיבטים בחיינו. החל מיחסים וכלה בתלושי משכורת. עבורו, הרדיפה אחר מדדים כמותיים יוצרת השטחה של השיח הציבורי והתרבותי, המבכר פופולאריות על פני פני עומק ואיכות. דבר הבא לידי ביטוי באומנות, בפוליטיקה ובחיינו היום יומים. שני התהליכים המתוארים, מובילים את האדם המערבי לתחושת דכדוך וחוסר מסוגלות. על מנת לברוח מתחושה זו מתקיים ניסיון נואש ליצירתה של מציאות חיים חלופית שתפיח תקווה בתחושת הכישלון. מתוך כך ישנה נהירה אל עבר תורות ניו-איג'יות המציאות פתרונות קסם להשגת האושר. אולם הפער הקיים בינם לבין הקודים התרבותיים המנחים את העולם המערבי, איננה מאפשרת התמודדות עם המציאות אלא בריחה המהווה חלופה עבור מיעוט. אל מול הבריחה המאפיינת את תרבות הניו-איג' שטרנגר מציע התמודדות המשלבת עומק תיאורתי והתבוננות רגישה לנפש אדם.
לאורך הספר משלב שטרנגר בין מגוון רחב של תיאוריות לבין תובנות הלקוחות מניסיונו כמטפל פסיכואנליטיקאי. השילוב בין השתיים הופכת את הספר למפת התמצאות בסבך החיים בו נתון האדם המערבי. באמצעותה מתאפשר לקורא לצאת למסע אישי אל עבר היסודות האינטלקטואלים של התרבות המערבית, ההופכים מנכסי תרבות המונחים בקרן זווית למדריכים המסייעים לאדם להתמודד עם הדילמות הקיומיות אל מולם הוא ניצב. ייתכן שיהיו קוראים שיראו בכתיבתו של שטרנגר השטחה של השיח הפילוסופי, אולם עבורי כתיבתו של שטרנגר היוותה פתח למגוון רחב של תיאוריות ותובנות שבלעדיה כנראה היו ממשיכות להיות סמויות מן העין. הערות השוליים הרבות הפזורות לאורך הספר, מראות שהכותב איננו שרלטן אלא חוקר מעמיק המזמין את הקורא למסע מרתק בנבכי התרבות המערבית.
כבר זמן רב לא קראתי ספר שהעלה בפני שאלות קיומית בזו אחר זו וגירה את סקרנותי האינטלקטואלית במידה כה רבה. בסיום הקריאה חשתי שעלי לרוץ לספריית האוניברסיטה בהר הצופים ופשוט להתחיל ולהתעדכן. מומלץ בחום!

ביקורת על ספרו של קרלו שטרנגר-העצמי כפרוייקט עיצוב

תגובות

הוסף רשומת תגובה

רשומות פופולריות

הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות

מיכאל בר זוהר, מזימה-סיפור המרגל היהודי של היטלר

קרירות מחשמלת

קובי אוז, משה חוואטו והעורב, קשת 1996

דורון נשר, אחד מרעננה, הספריה החדשה, 2001.

מי מספר את הסיפור?

קרלו שטרנגר ואריה רוטנברג, למה שלא תחייה פעמיים? כנרת-זמורה ביתן, 2008