חפש בבלוג זה

מיכאל בר זוהר, באשמת רצח, מגל 2008

 
מדי כמה חודשים נפתחות מהדורות החדשות בידיעות על תפיסתו של פושע נאצי, על המרקע מופיע תמונה של עלם צעיר ומחוייך הלובש מדים שחורים, מיד לאחר מכן המצלמה סוקרת זקן כבן למעלה מתשעים  המובל על כיסא גלגלים להארכת מעצרו. עצם היווצרותה של הסיטואציה הינה פארסה צינית וזאת משום שאם היו רוצים היה ניתן להעמיד את מרבית הנאשמים לדין כבר בשנות החמישים של המאה הקודמת, אולם בשל שיקולים פוליטיים שנסובו על פי רוב סביב המאבק הבינגושי,  והרצון בשיקומה של גרמניה כגורם המאזן את הענק הסוביטי, רבים מהרוצחים עברו תהליך של טיהור מהיר או העלמת עין. אכן ראשי הזוממים הוצאו להורג במשפטי ראווה, אך מרבית המבצעים בשטח יצאו ללא פגע. כיום מתוך שיקולים פוליטיים מגוונים "נמצאים" באופן ניסי אי אלו רוצחים שכבר מהלכים על הקו הדק שבין עולם החיים למתים, ומועמדים לדין. על פי רוב הם מתים כבר במהלך הדיונים המוקדמים של משפטיהם, בעוד התביעה מחפשת נואשות עדים להימצאותם של הנאשמים בזירות הרצח. הסיטואציות ההזויות  הללו מעלות שוב ושב את השאלה האם  מישהו באמת חושב שניתן להוכיח בזיכרון בן שישים שנה שפלוני היה בכפר אלמוני בתאריך מסויימים. שאלה נוספת העולה מקיומם של המשפטים הללו הינה  מדוע הרשויות השונות עדיין מנסות להעמיד קשישים על ערש דווי לדין, וזאת תחת כסות של עשיית צדק. בעוד שהללו הלכו קוממיות במשך עשרות שנים בלא שאיש נגע בהם כמלוא הנימה.

מיכאל בר זוהר, המוכר הן כמחברם של ספרי עיון והן כסופר של ספרי ריגול ומתח, בוחן בספרו, "באשמת רצח", את סוגיית ההעמדה לדין לאחר שישים שנה. אולם בספרו של בר זוהר מועמד לדין דווקא יהודי ניצול שואה בגין "פשע" שביצע כנגד נאצים בסוף מלחמת העולם.  היהודי, ברוורמן וחבריו יצאו למסע נקם במהלכו הם שימשו כקטגורים, שופטים ומוציאים להורג של חמישה קציני ס.ס, שהסתתרו בביקתה בקרחת יער אי שם בגרמניה שלאחר המלחמה. לאחר שישים שנה ממעשה הנקמה נעצר בוורמן בבית מלון גרמני והוא מואשם באשמת רצח. המקרה המוזר מצליח לעורר הדים ברחבי העולם המערבי, והופך חיש מהר לשערוריה בינלאומית המחוללת סערה בזירה הפוליטית, הגועשת ערב הבחירות לכהונת ראש ממשלת גרמניה ומבצע צבאי עתידי במזרח התיכון.

עד מהרה מגלה הקורא שסיפור מעצרו של ברוורמן טומן בחובו שלל אינטרסים בינלאומיים בהם מעורבים האמריקאים, הבריטים, הגרמנים ואפילו האיראנים. בכתיבה קולחת מצליח בר זוהר לקשור בין סיפורו האישי של הנאשם לבין שלל האינטרסים הפוליטיים בהם מעורבים גופי ביון מכל קצוות תבל. בכתיבתו מיטיב בר-זוהר לשלב בין הידע המחקרי הרב שהוא צבר במהלך השנים בכל הקשור ליהודים שיצאו למסעות נקם כנגד פושעים נאצים בתום מלחמת העולם השניה לבין יכולת כתיבה מרשימה המשאירה את הקורא בערנותו.

אני אהבתי בעיקר את שני הרבדים בהם מתנהלת העלילה, האחד הרובד הנגלה לעין והשני הרובד הסמוי. בתום הקריאה הרביתי לחשוב עד כמה הדיווחים שאליהם אנו חשופים בכלי התקשורת אכן משקפים את המציאות לאשורה או שלמעשה אנו ניזונים מדיווחים מניפולטיביים הנרקמים במסדרונותיהם של מקבלי ההחלטות המבנים את המציאות המדווחת המקדמים  את האינטרסים השונים שלהם.

לסיכום, "באשמת רצח", הינו ספר מתח מעניין המשלב בצורה טובה בדיון ומציאות. בר זוהר כבר ידע יצירות טובות מאלו, אך בהחלט הוא מעלה שאלות מעניינות ומפתח סקרנות להמשך קריאה בתחומים הנידונים בספר. בקיצור ספר נחמד ומהנה, שאינו מכביד יתר על המידה אך בהחלט משאיר חומר למחשבה.
מיכאל בר זוהר, באשמת רצח, מגל, 2008, 253 עמ'

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה