חפש בבלוג זה

מרגל בחורף, מיכאל בר זוהר, ידיעות אחרונות 2013


 

בימים אלו ניצב הסופר והחוקר מיכאל בר זוהר בחזית המאבק על שמו הטוב, וזאת בעקבות תביעה שהגיש נגדו העיתונאי רונן ברגמן. בתביעתו טוען ברגמן שבר-זוהר והעיתונאי ניסים משעל העתיקו חלקים נרחבים מתחקיריו ושילבו אותם בספרם, המוסד המבצעים הגדולים (ידיעות אחרונות, 2010), ללא ציון שם המקור. או במילים אחרות ברגמן מאשים את בר זוהר בגניבה ספרותית, מעיון בכתבות שהתפרסמו בנושא נראה שאין עשן בלי אש ותביעתו של ברגמן הינה שלב נוסף לאחר הסכם בוררות בו הוא זכה בסך 150,000 ₪ בגין השמטת העובדה שחלק ניכר מהספר מבוסס על עבודתו העיתונאית. אציין שתחושה דומה עפפה אותי עת קראתי את ספרו של העיתונאי ניסים משעל, הותר לפרסום (ידיעות אחרונות, 2011), שבעת קריאתו חשתי תחושות חוזרות ונשנות של דה-ז'ה-וו. נראה שתביעתו של ברגמן תגתגלגל בסופו של דבר לפתחו של בית המשפט. בכל מקרה היא אינה  אינה מוסיפה כבוד לבר זוהר שבמשך שלושה עשורים קנה לעצמו חזקה בספרות הביון העברית.
בימים אלו בהם ההווה לוט בערפל נעים לשוב לימי הזוהר של העבר ולכן שמחתי למצוא בינות למדפי הספרים את המהדורה המחודשת של ספרו, מרגל בחורף, (ידיעות אחרונות, 2013). הספר ראה אור לראשונה לפני למעלה מעשרים שנה בהוצאת מעריב  וכיום זכה למהדורה מחודשת בהוצאת ידיעות אחרונות. בעידן בו ספרים נשכחים במעמקי הוצאות הספרים  חודשים מעטים לאחר הגחתם ממכונות הדפוס, אין זה דבר מאליו שמותחן-ריגול של סופר מקומי זוכה להוצאה מחודשת ועוד בהוצאה גדולה ומכובדת כמו הוצאת ידיעות אחרונות. נראה שההוצאה המוכרת כבעלת חושים עסקיים מפותחים לא טעתה אף הפעם ואכן ספרו של בר זוהר הינו מותחן ריגול טוב העונה על ציפיותיהם של חובבי סוגה ספרותית זו.
במרכזה של העלילה ניצב רב מרגלים רוסי בא בימים הנעתר לבקשתה של עיתונאית לחשיפה ולראיון עומק שיתאר את מעלליו. בעקבות הראיון מתחוללים שורה של מיקרי רצח מיסתוריים המכניסים את הקהילה המודיעינית בבריטניה למתח. לאורך הספר מנסה רב המרגלים לפענח מי עומד מאחורי הרציחות תוך שהוא מעלה באוב מקומות ואנשי קשר שהיו פעילים אי שם בשנות השלושים, עת הוא היה מרגל נועז המפעיל רשת סוכנים שפעלה בנבכי שירותי הריגול הבריטיים. השיבה בזמן מאפשרת לקורא להיחשף לצד חקירות הרצח המתקיימות בהווה להתוודע לאירועי העבר ולהחשף לאופני החדרת הסוכנים שאפיינו את אירגון המודיעין הסוביטי, ק.ג.ב. בין לבין הולך בר זוהר בנתיביו המוכרים של הז'אנר והוא משלב בכתיבתו מפנים עלילתיים, מרדפי התחמקות וכמובן רומן אחד או שניים המסייעים לקורא לשמור על עירנות.
הממד האותנטי של הספר זוכה לחיזוק משמעותי הודות לתיאורה של רשת קמברידג' שריגלה לטובת ברית המועצות בשנות השלושים של המאה העשרים. ובמיוחד לתיאור  מעלליו של המרגל הסובייטי, קים פילבי, שהצליח להתברג בעמדות מפתח בשירות הריגול הבריטי ולהעביר למפעיליו הרוסים מידע שלא יסולא בפז עד לחשיפתו ובעקבות כך לבריחתו הנועזת לברית המועצות. השימוש בדמויותיהם של אנשי הרשת ובראשם פילבי, מקנים לספרו של בר זוהר איכויות של ספרות ריגול במיטבה.
 
לסיכום, "מרגל בחורף", הינו מותחן ריגול העונה על הציפיות ומצליח לעורר עניין בקורא, גם 24 שנה לאחר נפילתו של מסך הברזל. הערה קטנה לסיום, ניתן היה לצפות מהוצאת ידיעות אחרונות שלרגל פרסומו המחודש של הספר תוסיף למהדורה החדשה ערך מוסף כלשהו, כדוגמת הקדמה מאת המחבר או אחרית דבר המתארת בקצרה את האירועים האמתיים העומדים מאחורי העלילה הדמיונית שתווה בר זוהר. הוספות מעין אלו עולות בקנה אחד עם מפעלו הספרותי של בר זוהר המשלב בין כתיבה בדיונית לבין כתיבה היסטורית המושתת על תחקיר מעמיק.
מיכאל בר זוהר, מרגל בחורף, ידיעות אחרונות, 2013, 302 עמ'
(הוצאה מחודשת לספר שראה אור בספריית מעריב בשנת 1992, 299 עמ').
 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה