דלג לתוכן הראשי

מיכאל בר זוהר, האמת השלישית, ידיעות אחרונות, 2013


המאבק הבינגושי המתנהל כיום בין רוסיה בהנהגתו של ולדמיר פוטין לבין ארה"ב של אמריקה, מתחולל בערוצים כלכלים ותרבותיים. מילים קשות מוטחות מכל צד אך האיום בדבר מלחמה כוללת לא מונח על השולחן. לא כך היו הדברים בארבעת העשורים שבין סיומה של מלחמת העולם השנייה לבין התפרקותה של ברית המועצות בסוף שנות השמונים של המאה ה-20. ארבעת העשורים שבין הכנעתה של גרמניה הנאצית לבין נפילת חומת ברלין התאפיינו בהתעצמות צבאית הדדית ובמספר רב של עימותים צבאיים שנפרסו על פי כל רחבי הגלובוס. לצידה של המלחמה הגלויה שהתנהלה בכסות של מאבקים מקומיים (מלחמת ויטנאם) התנהלה מלחמה תרבותית וחשאית בה השתתפו מספר רב של סוכני חרש שתימרנו זה את זה וניסו בכל כוחם לצבור יתרון על הצד שכנגד. מלבד ההתרחשויות בספרה ההיסטוריות המלחמה זכתה לביטוי נרחב בספרה התרבותית והיא עמדה במרכזם של אינספור יצירות קולנועיות, טלוויזיוניות וספרותיות. סופרים כמו ג'ון לה-קרה וטום קלנסי ביססו את מעמדם בספרות המתח והריגול העולמית הודות לעלילות עוצרות נשימה המתארות את המאבקים בין שירותי הריגול השונים לאורכה של ה"מלחמה הקרה".

במרוצת השנים ספריהם תורגמו לעברית  והפכו לחלק בלתי נפרד מארון ספרי המתח של הקורא העברי. לעומת ההיצע הספרותי הנרחב של ספרות מתורגמת המתארת את עלילותיהם של שירותי הריגול המכים זה בזה ללא רחם ובתחכום רב, ספרות המקור העברית כמעט ולא עסקה בנושא. יחיד ומיוחד  ניצב לו פרופסור  מיכאל בר זוהר שכבר בראשית שנות השמונים של המאה העשרים (בעוד המלחמה מתקיימת במלוא עוזה) כתב סדרה של מותחנים המגוללת פרשיות בדיוניות שגיבוריהם הם רבי מרגלים משירותי הריגול של ארצות הברית וברית המועצות.

בשנתיים האחרונות החלה הוצאת "ידיעות אחרונות"  להוציא מחדש את סדרת ספריו העוסקת במלחמה הקרה. בסדרה זו ראו אור עד כה שלושה ספרים (מרגל בחורף, אחים, האמת השלישית). ספרו "האמת השלישית" הינו הספר השלישי בסדרה המכניסה את הקורא לנבכי המלחמה, תוך מציאת איזון נכון בין בדיון למציאות היסטורית. במרכזו של הספר ניצבת פרשיית הירצחו של שר החוץ הסובייטי, המוצא את מותו בנסיבות מסתוריות בעת ביקורו בעיר ניו-יורק. פרשיית הרצח מעיבה על היחסים המתוחים בלאו הכי בין שתי המדינות אשר עלולות לגלוש במהירות למלחמה בינ-גושית. על מנת לפתור את התעלומה במהירות ובכך להרגיע את הלהבות מגייסת הסוכנות לביון מרכזי (CIA) סוכן לשעבר היוצא למסע גילוי חוצה יבשות בין שבוע ימים, במהלכו נחשפת העלילה בהדרגה.

בר זוהר משלב בספר מקצב נכון ועלילה סוחפת הנפרסת על שתי תקופות זמן המככבות בספריו (שנות השבעים, וימי מלחמת העולם השניה). לצד העלילה הקצבית הספר נגוע  בקלישאות (סוכנת פיתוי, שתיה אלכוהול מרובה של הגיבורים, ומשפטים שרמנטים וכו'). כיאה לסופרים בעלי כישרון יש בספר מיפנים עלילתיים השומרים על ערנותו של הקורא ולא מניחים לו לנוח על זרי הדפנה. הספר אינו ארוך או מורכב במיוחד ולכן הוא יכול להיות חבר נאמן לטיסה, לשפת בריכה או לשעות הפוגה בימים מעייפים במיוחד.  

לסיכום, "האמת השלישית", אינו ספר פורץ דרך אולם חובבי ספרי הבילוש והריגול ימצאו בו עניין ומעל הכל שעות של הנאה ומתח.  
מיכאל בר זוהר, האמת השלישית, ידיעות אחרונות, 2013, 286 עמ'
Michael Hastings, The Third Truth, Collier books, 1988, 186 p.


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לא משליכים ערב פנוי לפח- הסדרות הבריטיות שלא ייתנו לכם לישון

מהן הסדרות הבריטיות הטובות ביותר המשודרות בנטפליקס, ואיך כל זה קשור לשיעורי ילודה נמוכים באירופה וארה"ב?הילדים נרדמו, עלטה כיסתה את הבית. ערוצים אחד ושתיים משרדים תוכניות אקטואליה ובקיצור ישנה תחושה כללית שאין מה לראות, אבל מצד שני ישנה כמיהה עזה לשבור את שיגרת היום יום. הדקות נוקפות, העיניים מתחילות להיעצם ומחשבה טורדנית מפלחת את התודעה, האם נצליח למצוא סדרה או סרט מעניינים ב-Netflix ולא סתם נוריד ערב לטמיון? המלאכה מרובה והזמן דוחק, ותחושות של ייאוש משתלטות על ספת הסלון. אל דאגה, זו אינה גזרת גורל, מצורפת רשימה של סדרות מרתקות היישר מהממלכה הבריטית, שכבר ניבא עליה חנוך לוין, "בלונדון טלביזיה מצויינת", קחו את הזמן הוסיפו את הסדרות לרשימה הצפייה שלכם, ותודו לאל על כך ששירותי הצפייה הביאו איתם את מיטב התוצרת של הBBC ישר לסלון שלכם והכל ב-30 ₪ לחודש. סדרות מתח בריטיות שיסחפו אתכם לצפייה מרתונית בשם החוק (Line of Duty)
שתי עונות מצוינות העוסקות ביחידה לחקירות שוטרים בלונדון. העונה הראשונה שוזרת בין שני סיפורים שלכאורה לא קשורים זה בזה הרג עבריין במהלך מרדף משטרתי וחקירת שח…

חמשת הפודקאסטים שיעיפו לכם את הפקק-חלק א'

יוצרי הפודקאסטים בארץ הקודש צריכים להודות בראש ובראשונה לישראל כ"ץ, שר התחבורה, ששולט ביד רמה כבר עשר שנים בכבישי הארץ. הצפיפות ברכבות, הפקקים הארוכים בואכה תל אביב החסומה והמסוגרת במרבית שעות היום. יוצרים מאות אלפי שעות של המתנה מורטת עצבים שמקצרות את ימי הנהגים הרואים את חייהם עוברים בסך מבלי יד מנחמת. אל מול השעמום הפושה, שאינו מופג על ידי תוכניות רדיו הממחזרות תכנים אקטואליים זהים משש בבוקר ועד שש בערב, עולה קרנם של הפודקאסטים (תוכניות רדיו בהפקה אישית או ציבורית שמאפשרות צצה לעולמות תוכן מגוונים). התופעה שצוברת בשנים האחרונות מיליוני מעריצים בכל רחבי העולם, לא פסחה על ארץ הקודש שגם בה ישנה התעוררות עצומה של יוצרים שמציעים מכל טוב הארץ, בכל תחום ולכל מצב-רוח. בשנה האחרונה הורדתי כמה אפליקציות, הצטרפתי לקבוצות בפייסבוק ושאלתי חברים (תודה לנאור, ליאת וירין) ואט אט יצרתי לעצמי פלייסט שהופך את הפקקים לא רק לרעה נסבלת, אלא לחווייה מחכימה ולעיתים אף משעשעת. משום שנראה שהבחירות האחרונות לא הביאו עימן בשורה, ושכ"ץ ומדיניותו עתידים ללוות אותנו גם בשנים הקרובות, אני מצרף את הרשימה…

ארבע פודקאסטים לצליחה מוצלחת של קיץ דביק במיוחד

יולי כבר כאן, ואיתו הכאוס של החודשים יולי-אוגוסט, מילות שירה של ריטה, "אני חיה לי מיום ליום", מייצגות נאמנה את תחושותיהם של הורים רבים לאורכם של תשעת השבועות אותם עליהם לצלוח בארבעים מעלות בצל, בפקקים ארוכים, בשמורות טבע העולות על גדותיהן, במתחמי לינה מוכי ברחשים ויתושים. בקיצור, זה לא עומד להיות קל. לטובת רגעי השלווה המעטים, רגעי התייחדות שיאפשרו להתעלות מעל לקדירה המהבילה, ליקטתי ארבע פודקאסטים נפלאים, שכל אחד ואחד מהם פתח לי צוהר לעולם של מחשבות ותחושות מעבר לכאן ולעכשיו. עבר פלילי סדרות פשע טלוויזיוניות יש למכביר וגם בימים בהם הספרות המודפסת הולכת ומצטמצמת עדיין לז'אנר של ספרי המתח יש קהל קוראים נאמן. היה זה אך טבעי שגם בסצינת הפודקאסטים ייוחד מקום לפרקים העוסקים בפשיעה. דנה הילמן, לוקחת את המאזינים שלה למסעות מצמררים בעקבות הפרשות שהרעידו את המדינה. כדוגמת: הרצח של הודיה קדם על ידיה אביה רמי פיימשטיין, ההתעללות בילדים בגן ניצנים בחולון ורצח משפחת אושרנקו. בקול מתקתק דנה חושפת זוועות, מכניסה את המאזינים לחדרי החקירה, לשיקולי הפרקליטות, לפקעת עורכי הדין. עבורי ההאזנה הי…