חפש בבלוג זה

מיכאל בר זוהר, האמת השלישית, ידיעות אחרונות, 2013


המאבק הבינגושי המתנהל כיום בין רוסיה בהנהגתו של ולדמיר פוטין לבין ארה"ב של אמריקה, מתחולל בערוצים כלכלים ותרבותיים. מילים קשות מוטחות מכל צד אך האיום בדבר מלחמה כוללת לא מונח על השולחן. לא כך היו הדברים בארבעת העשורים שבין סיומה של מלחמת העולם השנייה לבין התפרקותה של ברית המועצות בסוף שנות השמונים של המאה ה-20. ארבעת העשורים שבין הכנעתה של גרמניה הנאצית לבין נפילת חומת ברלין התאפיינו בהתעצמות צבאית הדדית ובמספר רב של עימותים צבאיים שנפרסו על פי כל רחבי הגלובוס. לצידה של המלחמה הגלויה שהתנהלה בכסות של מאבקים מקומיים (מלחמת ויטנאם) התנהלה מלחמה תרבותית וחשאית בה השתתפו מספר רב של סוכני חרש שתימרנו זה את זה וניסו בכל כוחם לצבור יתרון על הצד שכנגד. מלבד ההתרחשויות בספרה ההיסטוריות המלחמה זכתה לביטוי נרחב בספרה התרבותית והיא עמדה במרכזם של אינספור יצירות קולנועיות, טלוויזיוניות וספרותיות. סופרים כמו ג'ון לה-קרה וטום קלנסי ביססו את מעמדם בספרות המתח והריגול העולמית הודות לעלילות עוצרות נשימה המתארות את המאבקים בין שירותי הריגול השונים לאורכה של ה"מלחמה הקרה".

במרוצת השנים ספריהם תורגמו לעברית  והפכו לחלק בלתי נפרד מארון ספרי המתח של הקורא העברי. לעומת ההיצע הספרותי הנרחב של ספרות מתורגמת המתארת את עלילותיהם של שירותי הריגול המכים זה בזה ללא רחם ובתחכום רב, ספרות המקור העברית כמעט ולא עסקה בנושא. יחיד ומיוחד  ניצב לו פרופסור  מיכאל בר זוהר שכבר בראשית שנות השמונים של המאה העשרים (בעוד המלחמה מתקיימת במלוא עוזה) כתב סדרה של מותחנים המגוללת פרשיות בדיוניות שגיבוריהם הם רבי מרגלים משירותי הריגול של ארצות הברית וברית המועצות.

בשנתיים האחרונות החלה הוצאת "ידיעות אחרונות"  להוציא מחדש את סדרת ספריו העוסקת במלחמה הקרה. בסדרה זו ראו אור עד כה שלושה ספרים (מרגל בחורף, אחים, האמת השלישית). ספרו "האמת השלישית" הינו הספר השלישי בסדרה המכניסה את הקורא לנבכי המלחמה, תוך מציאת איזון נכון בין בדיון למציאות היסטורית. במרכזו של הספר ניצבת פרשיית הירצחו של שר החוץ הסובייטי, המוצא את מותו בנסיבות מסתוריות בעת ביקורו בעיר ניו-יורק. פרשיית הרצח מעיבה על היחסים המתוחים בלאו הכי בין שתי המדינות אשר עלולות לגלוש במהירות למלחמה בינ-גושית. על מנת לפתור את התעלומה במהירות ובכך להרגיע את הלהבות מגייסת הסוכנות לביון מרכזי (CIA) סוכן לשעבר היוצא למסע גילוי חוצה יבשות בין שבוע ימים, במהלכו נחשפת העלילה בהדרגה.

בר זוהר משלב בספר מקצב נכון ועלילה סוחפת הנפרסת על שתי תקופות זמן המככבות בספריו (שנות השבעים, וימי מלחמת העולם השניה). לצד העלילה הקצבית הספר נגוע  בקלישאות (סוכנת פיתוי, שתיה אלכוהול מרובה של הגיבורים, ומשפטים שרמנטים וכו'). כיאה לסופרים בעלי כישרון יש בספר מיפנים עלילתיים השומרים על ערנותו של הקורא ולא מניחים לו לנוח על זרי הדפנה. הספר אינו ארוך או מורכב במיוחד ולכן הוא יכול להיות חבר נאמן לטיסה, לשפת בריכה או לשעות הפוגה בימים מעייפים במיוחד.  

לסיכום, "האמת השלישית", אינו ספר פורץ דרך אולם חובבי ספרי הבילוש והריגול ימצאו בו עניין ומעל הכל שעות של הנאה ומתח.  
מיכאל בר זוהר, האמת השלישית, ידיעות אחרונות, 2013, 286 עמ'
Michael Hastings, The Third Truth, Collier books, 1988, 186 p.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה