חפש בבלוג זה

שיר הלל לרוח האדם


חייו של אדם רצופים באוקיינוסים שעליו לעבור, פעמים החציה הינה מודעת וכוללת שורה של החלטות מובנות והכנות מדוקדקות אולם לעומת זאת ישנן חציות שמתחילות בהפתעה גמורה  ורק כאשר המים עוטפים מימין ומשמאל והיבשה המיוחלת רחוקה לעין שיעור, יודע האדם שלפניו אוקיינוס שלא יחצה בנקל. אפילו כריסטופר קולומבוס שיצא למסע ששינה את פני העולם אי שם בשנת 1492, היה משוכנע שלפניו מסע קצר מועד שיפתח ערוץ מסחרי מהיר יותר עבור האימפריה הספרדית שחשקה בקיצור עלויות התחבורה לאיי הודו. בעוד שלמעשה הוא הביא עימו גילוי לאחיו האירופאים, גילוי ששינה את ההיסטוריה האירופאית לבלי הכר. במבט רטרוספקטיבי היה זה גילוי שנשא בכנפיו פרדיגמה חדשה של תפיסת המרחב האירופאית, יחד עם זאת עד שחלחל השינוי לשכבות השונות של החברה האירופאית נצרכו עוד כמה מאות שנים. כך גם בחיינו הפרטיים פעמים אנו ניצבים אל מול שינוי שאנו חושבים שהשלכותיו מוגבלות בעוד שלמעשה אנו ניצבים לפני פרדיגמה חדשה שתתגלה לעיננו רק  לאחר מספר רב של שנים.
שינויים מעין אלו  המשלבים בין שינוי בספרה הפרטית והציבורית עומדים במרכז ספרו של הסופר האירי, קולום מק'קאן, "לחצות אוקיינוס" (עם עובד, 2016. הספר ראה אור באנגלית בשנת 2013 ועד כה תורגם למעל מ-30 שפות). בספר מתוארים שורה של תהפוכות בחיי הגיבורים שבחלקם משנים סדרי  עולם ובחלקם משפיעים רק על עולמם הצר. הספר מגולל  מספר סיפורים הנרקמים זה בזה ביד אומן והופכים ליצירה מרהיבה ושובת לב.  פרדריק דאגלס, עבד  נמלט מגיעה לאירלנד של אמצע המאה ה-19, על מנת לאסוף כספים למאבק בעבדות השוררת באמריקה. במסעותיו הוא נחשף למאבק בין הקתולים לפרוטסטנטים ולאימי "רעב תפוחי האדמה" ,מבלי משים הוא משפיעה על אחת ממשרתות הבית בו הוא שוהה. סיפורה של אותה ריבה מתגולל בחלקו השני של הספר תוך שהמחבר מתחקה אחר מאבקה האישי לכונן חיים ברי קיימא לה ולבני ביתה בארץ ההזדמנויות הבלתי נגמרות. סיפוריהם של צאצאיה נפרסים על פני העלילה ומקנים לקורא  צוהר לשורה של התרחשויות בדברי ימיה של אירלנד מהמחצית השניה של המאה ה-19 ועד ימנו אנו. בבד בבד מתואר סיפורם של שני הרפתקנים בוגרי מלחמת העולם הראשונה החפצים לחצות את האוקיינוס בטיסה ללא עצירות. מאבקם מתאר מעל הכל את האמונה בכוחו של הרוח האנושית ומיכולותיה לחולל שינוי במציאות. מאבק נוסף המתגלה לעיני הקורא הינו המאבק לשלום בר קיימא באירלנד המסוכסכת בין קתולים לפרוטסטנטים,  את המאבק מנהל מתווך אמריקאי החפץ לחולל תמורה בדברי ימיה של הארץ המוכה והחבולה התרה אחר שינוי.
מק'קאן הוא אומן המילה הכתובה ויכולותיו לטוות סיפורים הנשזרים זה בזה הופכים את הקריאה לחוויה עוצמתית שמובילה לכך שלא רציתי להניח את הספר מידי. לכל אורכה של הקריאה חיכיתי לראות כיצד יפגיש המחבר  את הדמויות החיות בתקופות שונות ובמרחבי חיים שכה נבדלים זה מזה, האופנים בהם נפגשות הדמויות מפתיעים ויוצרים חוויה מהנה של גילוי. מלבד החוויה האסתטית המצויה בשפה, במבנה הרומן וביכולת הגבוהה לכונן עלילה סוחפת, הספר פתח בפני צוהר להיסטוריה הקרובה של אירלנד. מדהים לחשוב שאך לפני 150 שנה תושביה נאלצו לחפור במעמקי האדמה ולמצוא שורשים ורכיכות על מנת להשביע את רעבונם וכיום אירלנד נמצאת בחוד החנית של הכלכלה האירופאית. השינוי המשמעותי מצביעה על עמוד התווך של העלילה המהווה שיר הלל לרצון ולחמלה האנושית המושתת על רוח האדם היוצר שאיננו מסתפק בכאן ובעכשיו  אלא ליבו ומעשים נוהים אחר העתיד והכמיהה לשינוי.
לסיכום, ספרו האחרון של מק'קאן מהווה יצירה ספרותית חשובה המצטרפת לספרו הראשון שתורגם לעברית, יסתובב לו העולם הגדול (עם עובד, 2015) אשר גם הוא מהווה ספר מופת המצליח לרגש ולהפתיע מראשיתו ועד אחריתו. ערב שבוע הספר, אני ממליץ על הספר בחום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה