דלג לתוכן הראשי

לא משליכים ערב פנוי לפח- הסדרות הבריטיות שלא ייתנו לכם לישון

מהן הסדרות הבריטיות הטובות ביותר המשודרות בנטפליקס, ואיך כל זה קשור לשיעורי ילודה נמוכים באירופה וארה"ב?

הילדים נרדמו, עלטה כיסתה את הבית. ערוצים אחד ושתיים משרדים תוכניות אקטואליה ובקיצור ישנה תחושה כללית שאין מה לראות, אבל מצד שני ישנה כמיהה עזה לשבור את שיגרת היום יום. הדקות נוקפות, העיניים מתחילות להיעצם ומחשבה טורדנית מפלחת את התודעה, האם נצליח למצוא סדרה או סרט מעניינים ב-Netflix ולא סתם נוריד ערב לטמיון? המלאכה מרובה והזמן דוחק, ותחושות של ייאוש משתלטות על ספת הסלון. אל דאגה, זו אינה גזרת גורל, מצורפת רשימה של סדרות מרתקות היישר מהממלכה הבריטית, שכבר ניבא עליה חנוך לוין, "בלונדון טלביזיה מצויינת", קחו את הזמן הוסיפו את הסדרות לרשימה הצפייה שלכם, ותודו לאל על כך ששירותי הצפייה הביאו איתם את מיטב התוצרת של הBBC ישר לסלון שלכם והכל ב-30 ₪ לחודש.

סדרות מתח בריטיות שיסחפו אתכם לצפייה מרתונית  

בשם החוק (Line of Duty) 


שתי עונות מצוינות העוסקות ביחידה לחקירות שוטרים בלונדון. העונה הראשונה שוזרת בין שני סיפורים שלכאורה לא קשורים זה בזה הרג עבריין במהלך מרדף משטרתי וחקירת שחיתות בצוות חקירה מיוחד.  באופנים בלתי צפויים קווי העלילה פוגשים אלו את אלו ויוצרים דרמה משטרתית במיטבה המצליחה להביא גם את ניחוח חדרי החקירות וגם את העולמות האישיים של השוטרים. העונה השנייה נבנתה על הקצוות הלא שרוכים של העונה הראשונה וגם שם לא ברור מיהם הטובים ומיהם הרעים. בהחלט חוויה שתוביל אתכם מפרק לפרק מבלי יכולת לעצור.
לצופה הישראלי זמינות רק שתי עונות מבין חמש העונות שיצאו בבריטניה. 


עמק האושר (Happy Valley)


שוטרת מתבגרת ששכלה את ביתה יוצאת למסע גילוי אחר מי שהוביל למותה של ביתה. במהירות העיירה המנומנמת מתגלה כקן צרעות המתפרץ במקומות לא צפויים. כך מושלכים לקלחת מנהל כספים מדוכא, נרקומנים החיים ממנה למנה ושוטרים המנסים לעשות סדר בהמולה. הסדרה לא מיועד לבעלי עצבים חלשים, אך למי שלא מתקשה להירדם גם לאחר סצינות אלימות מוזמנת חוויה שמעלה את לחץ הדם לערכים מסוכנים.
לצופה הישראלי זמינה רק עונה 1 אך מי שיודע להערים על המערכת יכול לצפות בעוד עונהארבע ימים Collateral

חבר פרלמנט הולל, אשת דת החיה עם אישה, חיילת החוזרת משירות קרבי באפגניסטן גופה ומהגרת בלתי חוקית כל אלו הם חומרים שיוצרים דרמה גדולה וקצבית בת ארבע פרקים.  הצצה נדירה למציאות בבריטניה עם הגעתם של הלוחמים והלוחמות המצולקים מהמלחמות השקטות של האי הבריטי באפגניסטן ובמזרח התיכון. גם כאן מהר מאוד קשה להבין מי נמצא באיזה צד ומה מוביל למה, אך למי שיתמיד בצפייה מרתונית (עדיף לראות את הכל ברצף) צפוי ערב קשוח שילווה אותו עוד זמן מה.שומר הראש (Bodyguard)

שתי עונות נהדרות, איש צבא קבע מקבל תפקיד ביחידה המשטרתית האחראית על אבטחת שרת הפנים. בין השניים מתפתח קשר מיוחד החורג מגבולות התפקיד, מלבד זאת לאחר שורה של אירועים חריגים הוא יוצא למסע לגילויה של האמת. בחיפושיו הוא לא בוחל באמצעים, מה שמסכסך אותו עם הממונים אך פותח בפניו תיבות פנדורה שרבים מהם היו מעדיפים להשאיר סגורות ומסוגרות.

חייבים להירגע-  הומור בריטי משובח 


חינוך מיני (Sex Education)

 10 פרקים משעשעים בהם בן למטפלת מינית שאינה שומרת דבר לעצמה, יוצא לעזור לחבריו לשכבה לפתור סוגיות של בינו לבינה. אם התרגלנו בארץ לספריה של סמדר שיר, אליוט שלנו לא לוקח שבויים הוא מסתכל לנערים ולנערות בלבן שבעיניים ומסיר את המסכות. בין לבין הוא מתאהב בנערה המורדת של השכבה,  מסתכסך עם חברו הטוב החפץ להדחיק את אהבתו לבנים, ובעיקר מגלה עוד דברים על עצמו. ערב רומנטי עם נגיעות של הומור!


הצפיה בסטרימינג  פוגעת בשיעורי הפריון בעולם המערבי

איך כל זה קשור לירידה בשיעורי הילודה באירופה ובארה"ב? מחקר חדש, שזכה לתהודה רחבה,  מעלה שזוגות רבים מעדיפים צפיה מרתונית בסדרות על פני קשרים אינטימיים. קשה להאשים אותם, כאשר הציפיה היא בסטרימינג ופרק רודף פרק בהתראה של 4 שניות, קשה לשנות מוד ולעבור לדברים אחרים.  

הנבואה של מיכה שטרית

מיכה שטרית שנטל קצת מרוחה של הנבואה, זיקק את החוויה הזו שנים לפני שמישהו בישראל חשב על סטרימינג, "כבי את הטלויזיה ובואי נלך לישון, כבר הרבה הרבה זמן אני לא מצליח לחלום", מילותיו מהדהדות בי ואני מנסה להכריע לכאן או לכאן, בנתיים נרדמתי על  הספה, הגרון ניחר והטלויזיה ממשיכה לרצד מציעה לי עוד ועוד סדרות שינעימו את הזמן וייקחו אותי למרחבים חדשים של תודעה.  תגובות

  1. המלצות מצויינות! כתבת יפה מאוד, והעלית שאלה מאוד מעניינת בסופו של דבר...

    השבמחק

הוסף רשומת תגובה

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

חמשת הפודקאסטים שיעיפו לכם את הפקק-חלק א'

יוצרי הפודקאסטים בארץ הקודש צריכים להודות בראש ובראשונה לישראל כ"ץ, שר התחבורה, ששולט ביד רמה כבר עשר שנים בכבישי הארץ. הצפיפות ברכבות, הפקקים הארוכים בואכה תל אביב החסומה והמסוגרת במרבית שעות היום. יוצרים מאות אלפי שעות של המתנה מורטת עצבים שמקצרות את ימי הנהגים הרואים את חייהם עוברים בסך מבלי יד מנחמת. אל מול השעמום הפושה, שאינו מופג על ידי תוכניות רדיו הממחזרות תכנים אקטואליים זהים משש בבוקר ועד שש בערב, עולה קרנם של הפודקאסטים (תוכניות רדיו בהפקה אישית או ציבורית שמאפשרות צצה לעולמות תוכן מגוונים). התופעה שצוברת בשנים האחרונות מיליוני מעריצים בכל רחבי העולם, לא פסחה על ארץ הקודש שגם בה ישנה התעוררות עצומה של יוצרים שמציעים מכל טוב הארץ, בכל תחום ולכל מצב-רוח. בשנה האחרונה הורדתי כמה אפליקציות, הצטרפתי לקבוצות בפייסבוק ושאלתי חברים (תודה לנאור, ליאת וירין) ואט אט יצרתי לעצמי פלייסט שהופך את הפקקים לא רק לרעה נסבלת, אלא לחווייה מחכימה ולעיתים אף משעשעת. משום שנראה שהבחירות האחרונות לא הביאו עימן בשורה, ושכ"ץ ומדיניותו עתידים ללוות אותנו גם בשנים הקרובות, אני מצרף את הרשימה…

ארבע פודקאסטים לצליחה מוצלחת של קיץ דביק במיוחד

יולי כבר כאן, ואיתו הכאוס של החודשים יולי-אוגוסט, מילות שירה של ריטה, "אני חיה לי מיום ליום", מייצגות נאמנה את תחושותיהם של הורים רבים לאורכם של תשעת השבועות אותם עליהם לצלוח בארבעים מעלות בצל, בפקקים ארוכים, בשמורות טבע העולות על גדותיהן, במתחמי לינה מוכי ברחשים ויתושים. בקיצור, זה לא עומד להיות קל. לטובת רגעי השלווה המעטים, רגעי התייחדות שיאפשרו להתעלות מעל לקדירה המהבילה, ליקטתי ארבע פודקאסטים נפלאים, שכל אחד ואחד מהם פתח לי צוהר לעולם של מחשבות ותחושות מעבר לכאן ולעכשיו. עבר פלילי סדרות פשע טלוויזיוניות יש למכביר וגם בימים בהם הספרות המודפסת הולכת ומצטמצמת עדיין לז'אנר של ספרי המתח יש קהל קוראים נאמן. היה זה אך טבעי שגם בסצינת הפודקאסטים ייוחד מקום לפרקים העוסקים בפשיעה. דנה הילמן, לוקחת את המאזינים שלה למסעות מצמררים בעקבות הפרשות שהרעידו את המדינה. כדוגמת: הרצח של הודיה קדם על ידיה אביה רמי פיימשטיין, ההתעללות בילדים בגן ניצנים בחולון ורצח משפחת אושרנקו. בקול מתקתק דנה חושפת זוועות, מכניסה את המאזינים לחדרי החקירה, לשיקולי הפרקליטות, לפקעת עורכי הדין. עבורי ההאזנה הי…