מייקל קונלי, אקו פארק, מודן 2009


העומס המונח על כתפיה של מערכת המשפט מוביל לעליה הדרגתית במספר עיסקאות הטיעון הנחתמות מידי שנה בישראל. כיום קרוב ל-80% מהתיקים הפלילים המגיעים לפיתחם של בתי המשפט מסתיימים בעיסקאות מעין אלו. על פי רוב העיסקה מהווה מפגש של אינטרסים בין התובע לבין הנתבע. בעוד שהראשון זוכה בהרשעה, השני  זוכה בהפחתה ניכרת בעונשו ובקיצורם של הליכי המשפט הננקטים כנגדו. יחד עם זאת, בעיסקאות מעין אלו התביעה פונה לא פעם לריכוך סעיפי האישום ולצמצומה של הענישה.  למרות שההליך מצריך את אישורו של בית המשפט, רק פעמים מעטות משתמש בית המשפט בסמכותו לבטל את ההסדר ועל פי רוב הוא מאשרר אותו ומאפשר לשיטת השוק והסחר מכר לסגור את התיק ובכך הוא נמנע מהליך משפטי ארוך ויקר. לכאורה, זהו מצב שבו כולם מרוצים אך לאמיתו של דבר, מהלכים מעין אלו מנטרלים את מנגנוני הוויסות המתקיימים בהליך המשפטי המלא בו שני הצדדים צריכים לתקף את טיעוניהם ולהעמידם למבחן הראיות.
במוקד ספרו המשובח של סופר המותחנים האמריקאי, מייקל קונלי, ניצב הפעם הסדר טיעון בו רוצח סדרתי שנתפס לגמרי במקרה מודה בביצוע רצח שלא פוענח מזה 13 שנה. הבלש הארי בוש החוקר את התיק מיום פתיחתו, אינו מסופק מעיסקת הטיעון הנרקמת בין התובע המחוזי לבין הנאשם והוא מחליט לרדת לעומקם של הדברים. החוש הבלשי שהפך את בוש לגיבור ספרותי ולבלש מוערך מוביל אותו לחקירה סבוכה בה פרשיית הרצח מהווה אך קצה קרחון לפרשיות נוספות הקשורות בשחיתות ובקשר בין הון ושלטון. כתיבתו המדויקת של קונלי הופכת את אקו פארק למותחן קצבי שקשה להניח מהיד. המעבר בין זירות האירועים השונות והמפנים העלילתיים הופכים את קריאת הספר לחוויה של ממש ולספר העונה בצורה טובה לכללי הז'אנר.
מלבד העלילה הסוחפת, כדרכו בקודש מעלה קונלי שאלות העומדות בסיס ההוויה האנושית. בינות לזירות הרצח המדממות שבות ועולות סוגיות כגון בחירה חופשית, נאמנות ומושג האמת. מושגים אלו נבחנים שוב ושוב על ידי קונלי המוציא אותם מהקשרם השבלוני ומציב אותם בהוויה הקיצונית והמורכבת של חקירות רצח. דווקא המרחב המוקצן בהם נידונות השאלות מחדד אותן ומעורר את הקורא לחשיבה שאינה מאפשרת לו להימלט אל עבר תשובות באנליות וחסרות מעוף.
לסיכום; אקו פארק; הינו מותחן סוחף המצטרף לסדרת ספריו ההולכת ומתרחבת (למעלה מ-13 ספרים) של מייקל קונלי בהם מככב הבלש המתבגר הארי בוש היוצא למסעות ציד ברחבי לוס אנג'לס. במסעותיו מיטשטשים ההבדלים בין צייד לניצוד ובכך למעשה בכל ספר עובר הקורא יחד עם הארי תהליך של בחירה ודיון מחודש בסוגיית הזהות האישית והמחיר שיש לשלם בעבור הבחירות השונות שאנו מקיימים. כמו כן, לאורך הסדרה נוספים עוד ועוד פרטים (פרקי ביוגרפיה, מוזיקה אהובה, זיכרונות וכו') המקנים לבוש רבדי עומק נוספים המעשירים את דמותו ומנגישים אותה בצורה טובה יותר לקהל הקוראים. בקיצור; עוד יצירה טובה ומומלצת מבית מדרשו של מייקל קונלי.

ספרים נוספים מסדרת הארי בוש שנסקרו בבלוג: 
מייקל קונלי; אקו פרק; תירגמה מאנגלית אריאלה רביב; מודן; 2009

Michael Connelly, Echo Park, Hieronymus 2006, 338 pages

תגובות

הרשימות הנקראות ביותר

רשומות מהעבר

הצג עוד