דלג לתוכן הראשי

חמשת הפודקאסטים שיעיפו לכם את הפקק-חלק א'
יוצרי הפודקאסטים בארץ הקודש צריכים להודות בראש ובראשונה לישראל כ"ץ, שר התחבורה, ששולט ביד רמה כבר עשר שנים בכבישי הארץ. הצפיפות ברכבות, הפקקים הארוכים בואכה תל אביב החסומה והמסוגרת במרבית שעות היום. יוצרים מאות אלפי שעות של המתנה מורטת עצבים שמקצרות את ימי הנהגים הרואים את חייהם עוברים בסך מבלי יד מנחמת. אל מול השעמום הפושה, שאינו מופג על ידי תוכניות רדיו הממחזרות תכנים אקטואליים זהים משש בבוקר ועד שש בערב, עולה קרנם של הפודקאסטים (תוכניות רדיו בהפקה אישית או ציבורית שמאפשרות צצה לעולמות תוכן מגוונים). התופעה שצוברת בשנים האחרונות מיליוני מעריצים בכל רחבי העולם, לא פסחה על ארץ הקודש שגם בה ישנה התעוררות עצומה של יוצרים שמציעים מכל טוב הארץ, בכל תחום ולכל מצב-רוח.  
בשנה האחרונה הורדתי כמה אפליקציות, הצטרפתי לקבוצות בפייסבוק ושאלתי חברים (תודה לנאור, ליאת וירין) ואט אט יצרתי לעצמי פלייסט שהופך את הפקקים לא רק לרעה נסבלת, אלא לחווייה מחכימה ולעיתים אף משעשעת. משום שנראה שהבחירות האחרונות לא הביאו עימן בשורה, ושכ"ץ ומדיניותו עתידים ללוות אותנו גם בשנים הקרובות, אני מצרף את הרשימה שלי לפקקים הבאים עלינו לטובה.
היסטוריה גדולה בקטנה- תחילתו של המיזם בדף פייסבוק אותו ניהל, ניל בר,  מסטרנט  להיסטוריה שרצה להפיץ את אהבתו למדעי הרוח ברבים. הדף צבר תאוצה והגיע למעל ל-80,000 עוקבים, לאור ההצלחה ניל  חבר לעודד פוירשטיין ויחד הם החלו ביצירת תוכנית שמבוססת על ראיונות עם טובי ההיסטוריונים בישראל. בשילוב ייחודי של הומור וידע השניים מצליחים בכל תוכנית לפתוח עולמות למרחבים חדשים של ידע: כיבוש אמריקה, מגלי ארצות, כותבי ביוגריופית בעת החדשה המוקדמת והיסטוריה עדכנית של הפוליטיקה הישראלית. תענוג צרוף שתמיד מחדש ומעניין.
חצי שעה של השראה עם ערן גפן-  בעל חברת הייעוץ האסטרטגי, ערן גפן, מציע תוכנית שכולה השראה. בכל תוכנית מתארח אורח מרתק מהעולם העיסקי או החברתי. כלל המרואיינים בחרו בדרכים לא שיגרתיות, התמסרו לרעיונותיהם והצליחו לאחר עבודה קשה להגיע לתוצאות מעוררי השתאות. הפרקים קצרים, השאלות חדות ובסיום ההאזנה עוטפת אותך תחושה שיש לנו כוחות עצומים כיחידים וכחברה וכל שנותר הוא לחבר בין הקשרים ולבנות יחד חברה טובה יותר.
HR2Go- ליאת לזר סמנכ"לית משאבי אנוש בעברה החליטה לאחר פיטורים מפתיעים לקחת את גורלה בידיה ולצאת לדרך חדשה כעצמאית. כך היא רתמה את שנות ניסיונה, את יכולותיה האנליטיות ואת היכולת למצוא את העיקר בין ים המלל ולהציע לעולם משאבי האנוש ידע מזוקק ומחדש. הפרקים בני שלושים דקות פותחים דלתות לסוגיות שאינן מונחות רק בחדרי מנהלות משאבי אנוש, אלא הן מנת חלקו של כל מנת שמוביל צוות. פיתוח עובדים, חשיבה יצירתית, עבודה בצוותים רב תרבותיים ומיזמים שיוצרים הזדהות של העובד עם החברה. התוכנית מבוססת על ראיונות עם  מנהלות ומנהלים שהופכים את התחום שבתחילה נראה טכני לעולם מרתק שפוגש מרחבים של דעת.
עושים פוליטיקה עם דפנה ליאל- דפנה היא עולם ומלואו של ידע פוליטי, כטבעו של המדיום הטלוויזיוני דקות השידור הן מעטות והיכולת להעמיק היא מוגבלת.הפודקאסט הוא הזדמנות נפלאה להעמקה, המבנה הקבוע בו בתחילה דפנה נותנת מעין מפת התמצאות ולאחריה יוצאים למסע למיטיבי לכת בהחלט מאפשר גם לשועלים בתחום וגם למתחילים להנות משעה של ניתוחים, ולהצצה מאחורי הקלעים.
Tribe of Mentors-טים פרייס הקדיש תקופה לא מבוטלת על מנת ללקט עצות מעוררות השראה ממובילים בתחומים שונים: עסקים, ספרות, קולנוע ועמותות. באמצעות שורה של שאלות הוא ביקש מהם למפות את הדרכים שסייעו להם להגיע להצלחה, את מיטב התשובות הוא כינס בספר שמלווה גם בתכנית פודקאסטים מרתקת, שאינה נופלת לקלישאות ונותנת כיווני חשיבה למי שרוצה להכניס בחייו תובנות שיאפשרו לו להתפתח לעולמות חדשים.היסטוריה לילדים
- כמו דברים נוספים בחיים, ילדים רואים את הוריהם ומנסים ללכת בדרכיהם (עד גיל ההתבגרות, הילדים שלי עוד צעירים). ובכן רונה ביתי הבכורה מצאה עניין רב בהיסטוריה לילדים בהנחייתו והפקתו של אחד ממיסדי הז'אנר בישראל, יובל מלחי. פרקים העשויים לעילא תוך התאמה לעולמות המושגים של ילדים בגילאי בית ספר היסודי. כל פרק לוקח את הילדים למסע נהדר בהיסטוריה הלאומית והכללית. בקיצור בהחלט חוויה מעשירה שמכניסה את הילדים לתלם.  
כמובן שיש עוד המונים ואני תמיד בהתלבטות אם להמשיך בנתיבים המוכרים או שמע לפנות לכיוונים חדשים ולהתנסות. משום שההיצע אדיר אני משתדל ללכת בעקבות המלצות, אשמח לעוד המלצות של קוראים שרוצים להעשיר את שעות הפקקים שלי.


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לא משליכים ערב פנוי לפח- הסדרות הבריטיות שלא ייתנו לכם לישון

מהן הסדרות הבריטיות הטובות ביותר המשודרות בנטפליקס, ואיך כל זה קשור לשיעורי ילודה נמוכים באירופה וארה"ב?הילדים נרדמו, עלטה כיסתה את הבית. ערוצים אחד ושתיים משרדים תוכניות אקטואליה ובקיצור ישנה תחושה כללית שאין מה לראות, אבל מצד שני ישנה כמיהה עזה לשבור את שיגרת היום יום. הדקות נוקפות, העיניים מתחילות להיעצם ומחשבה טורדנית מפלחת את התודעה, האם נצליח למצוא סדרה או סרט מעניינים ב-Netflix ולא סתם נוריד ערב לטמיון? המלאכה מרובה והזמן דוחק, ותחושות של ייאוש משתלטות על ספת הסלון. אל דאגה, זו אינה גזרת גורל, מצורפת רשימה של סדרות מרתקות היישר מהממלכה הבריטית, שכבר ניבא עליה חנוך לוין, "בלונדון טלביזיה מצויינת", קחו את הזמן הוסיפו את הסדרות לרשימה הצפייה שלכם, ותודו לאל על כך ששירותי הצפייה הביאו איתם את מיטב התוצרת של הBBC ישר לסלון שלכם והכל ב-30 ₪ לחודש. סדרות מתח בריטיות שיסחפו אתכם לצפייה מרתונית בשם החוק (Line of Duty)
שתי עונות מצוינות העוסקות ביחידה לחקירות שוטרים בלונדון. העונה הראשונה שוזרת בין שני סיפורים שלכאורה לא קשורים זה בזה הרג עבריין במהלך מרדף משטרתי וחקירת שח…

ארבע פודקאסטים לצליחה מוצלחת של קיץ דביק במיוחד

יולי כבר כאן, ואיתו הכאוס של החודשים יולי-אוגוסט, מילות שירה של ריטה, "אני חיה לי מיום ליום", מייצגות נאמנה את תחושותיהם של הורים רבים לאורכם של תשעת השבועות אותם עליהם לצלוח בארבעים מעלות בצל, בפקקים ארוכים, בשמורות טבע העולות על גדותיהן, במתחמי לינה מוכי ברחשים ויתושים. בקיצור, זה לא עומד להיות קל. לטובת רגעי השלווה המעטים, רגעי התייחדות שיאפשרו להתעלות מעל לקדירה המהבילה, ליקטתי ארבע פודקאסטים נפלאים, שכל אחד ואחד מהם פתח לי צוהר לעולם של מחשבות ותחושות מעבר לכאן ולעכשיו. עבר פלילי סדרות פשע טלוויזיוניות יש למכביר וגם בימים בהם הספרות המודפסת הולכת ומצטמצמת עדיין לז'אנר של ספרי המתח יש קהל קוראים נאמן. היה זה אך טבעי שגם בסצינת הפודקאסטים ייוחד מקום לפרקים העוסקים בפשיעה. דנה הילמן, לוקחת את המאזינים שלה למסעות מצמררים בעקבות הפרשות שהרעידו את המדינה. כדוגמת: הרצח של הודיה קדם על ידיה אביה רמי פיימשטיין, ההתעללות בילדים בגן ניצנים בחולון ורצח משפחת אושרנקו. בקול מתקתק דנה חושפת זוועות, מכניסה את המאזינים לחדרי החקירה, לשיקולי הפרקליטות, לפקעת עורכי הדין. עבורי ההאזנה הי…