חפש בבלוג זה

ארבע פודקאסטים לצליחה מוצלחת של קיץ דביק במיוחד

יולי כבר כאן, ואיתו הכאוס של החודשים יולי-אוגוסט, מילות שירה של ריטה, "אני חיה לי מיום ליום", מייצגות נאמנה את תחושותיהם של הורים רבים לאורכם של תשעת השבועות אותם עליהם לצלוח בארבעים מעלות בצל, בפקקים ארוכים, בשמורות טבע העולות על גדותיהן, במתחמי לינה מוכי ברחשים ויתושים. בקיצור, זה לא עומד להיות קל. לטובת רגעי השלווה המעטים, רגעי התייחדות שיאפשרו להתעלות מעל לקדירה המהבילה, ליקטתי ארבע פודקאסטים נפלאים, שכל אחד ואחד מהם פתח לי צוהר לעולם של מחשבות ותחושות מעבר לכאן ולעכשיו.

עבר פלילי

סדרות פשע טלוויזיוניות יש למכביר וגם בימים בהם הספרות המודפסת הולכת ומצטמצמת עדיין לז'אנר של ספרי המתח יש קהל קוראים נאמן. היה זה אך טבעי שגם בסצינת הפודקאסטים ייוחד מקום לפרקים העוסקים בפשיעה. דנה הילמן, לוקחת את המאזינים שלה למסעות מצמררים בעקבות הפרשות שהרעידו את המדינה. כדוגמת: הרצח של הודיה קדם על ידיה אביה רמי פיימשטיין, ההתעללות בילדים בגן ניצנים בחולון ורצח משפחת אושרנקו. בקול מתקתק דנה חושפת זוועות, מכניסה את המאזינים לחדרי החקירה, לשיקולי הפרקליטות, לפקעת עורכי הדין. עבורי ההאזנה הייתה חוויה ייחודית שגרמה לי לעיתים לעצור לרגע ולקחת אוויר שיפסיק את הצמרמורת שחבטה בי.

מיינד-סט

במציאות בה הלחץ הכלכלי, ביטחוני ובעיקר הדרישות האישיות עולות קשה לשמור על איזונים. נדמה שכולם רוצים להיות אסים בעבודה, הורים משמעותיים, יזמים ומשקיעים רבי תושייה ובני זוג בלתי נשכחים. בקיצור אלופים כפי שרק תוכנית ריאליטי יכולה לנפק, עדות לתסכולים הרבים שנאגרים במרוצת הזמן  ניתן לראות במדפי ספרי ההדרכה העצמית ההולכים ומתארכים, תוך שהם מציידים את הקהל התשוש באינסוף קלישאות שרק מחריפות את התיסכול. קשה מאוד לחדש ולהיות אותנטי במדמנה התרבותית הזו, לשמחתי הפודקאסט של שלומי חסטר, מצליח היכן שרבים נכשלו. כל פרק דן בהיבטים אחרים של מודעות וחוויה אנושית. בסדרה של ראיונות עם הטובים בתחום מצליח שלומי לפרק נושאים מורכבים ולהעניק כלים בנושאים כמו: חשיבה חיובית, הגדרות של הצלחה ומהו אושר, בעולם משתנה. השילוב בין ידע מעולמות שונים להגשה מרתקת הופכות את ההאזנה לחוויה המשלבת בין עניין אינטלקטואלי להקניית כלים מעשים. לא כל הפרקים דומים ויש כאלו שהפליגו למחוזות יותר מדי תיאורטיים אך ברוב המקרים האיזון נשמר ואך למעלה מכך.

Market Shift

ויליאם שקספיר הגה את המשפט שהפך לנכס צאן ברזל: 
"כל העולם במה, וכל אנשיו ונשותיו שחקנים הם. יש להם את כניסותיהם ואת יציאותיהם, ואדם אחד משחק תפקידים רבים". 
במציאות בה אנו חיים, צורת ההגשה עולה פעמים רבות על המהות, מי יודע מה חושב המועמד בנימין גנץ על סוגיות של חברה ומדינה? נראה שלאיש כולל המועמד עצמו אין תשובה קוהורנטית. בעולם של שחקנים, כדאי להכיר את כללי המשחק, לדעת את הטריקים וללמוד מהטובים ביותר. שני אנשי השיווק:אליאב אללוף ואפרת פניגזון, פותחים צוהר לעולם השיווק והתדמית הן למקצוענים והן למתעניינים. בהומור, במקצועיות ובעיקר בשילוב מסחרר של דוגמאות מהחיים הם פורסים בפני המאזינים יריעה רחבה של עניין. כמי שלא בא מהתחום הרגשתי שהפרקים מוגשים בגובה העיניים, ומציידים אותי בתובנות ובכלים גם למרחבים בהם אני נמצא.

Safe for Work

 מי מאיתנו לא נתקל בקשיים בסביבת העבודה? כמה אנרגיות ועצבים מושקעים באינטריגות השונות המתקיימות במטבחון ובמסדרון. פעמים רבות מדובר על קומדיה של טעויות, משפטים שהוצאו מהקשרם ופרשנויות שמתערבבות עם עובדות. הצמד ליז וריקו מנסה לתת לעובדים המבולבלים כלים שיאפשרו להם לצלוח את יום העבודה בשלום. התוכנית מאוד משעשעת וקלילה כך שגם נושאים כבדים כמו עובד חסר יכולות שמתחבב על הבוס ולוקח קרדיטים,הופכים לסיטקום משעשע שמשלב בין רעיונות ,התמודדות וסרקזם. בקיצור בקלילות ובנחישות מצליחים השניים לצייד את העובדים המבולבלים בשלל רעיונות להתמודדות יום יומית עם פוליטיקה משרדית. פה ושם הרגשתי שהעצות מותאמות יותר לתרבות האמריקאית ולא ניתן ליישמן בהכרח בישראל, אולם גם לפרספקטיבה עולמית יש מקום בעיצוב מרחב עבודה בטוח ומהנה יותר.
כל אחד מהארבע מתאים למצבי רוח ולסביבה המשתנה של יולי אוגוסט, לא כל אחד מתאים לנסיעה משפחתית מרובת צעקות ובכיות, אך בהחלט לסיכום של יום הוא יכול להיות אתנחתא שלוקחת למרחבים אחרים. בקיצור המגוון האדיר שמציע עולם הפודקאסטים ממש מאפשר להתאים פרק לכל סיטואציה ובכך להפוך גם שיגרה מהבילה לחוויה שמוציאה מאזורי הנוחות ומגלה לנו מרחבים חדשים של ידע וחוויה.


x

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה